fotowoltaika

Wykorzystanie fotowoltaiki.

Coraz to niższe koszty instalacji sprawiają, że popularna staje się fotowoltaika, a dzięki dotacjom jest ona bardzo atrakcyjna. Bo kto nie chciałby zainstalować panele słoneczne na dachu i korzystać z darmowego prądu a jego nadwyżkę sprzedawać.

Jak wykorzystać fotowoltaikę?

fotowoltaikaBez zbędnych kosztów, bez ciągłej konserwacji, zdrowo i bezpiecznie. Jakoś nie słychać aby ktokolwiek protestował bo zakładana jest niedaleko elektrownia fotowoltaiczna, ba- za to jeśli już stawiana jest taka elektrownia słoneczna to staje się wydarzeniem historycznym. W Polsce od niedawna mamy trend aby mieć panele słoneczne, mają sąsiedzi, ma gmina, więc mam i ja. I choć koszty początkowe są dosyć spore to dzięki programom takim jak prosument czy też dotacjom unijnym możemy zapłacić o wiele mniejszą kwotę, dodatkowo w większości przypadków taka inwestycja zwraca się już w 7 roku użytkowania, a bezawaryjność systemu oceniania jest nawet na 25 lat. To daje nam około 18 lat samych zysków, bo jak wiadomo z roku na rok koszty produkcji energii elektrycznej pozyskiwanej w procesie spalania węgla kamiennego rosną. Coraz częściej słyszymy, że gminy przyciągają inwestorów tanimi gruntami aby mogli oni wybudować na tym terenie farmy słoneczne, póki co nie są one za duże w Polsce, największa jest wielkości pięciu boisk do piłki nożnej a może wyprodukować prądu nawet dla 1400 gospodarstw domowych.

Jest to tzw. zielona energia, dzięki czemu nie musimy martwić się o jej zgubny wpływ na nas czy środowisko, w którym mieszkamy. Dodatkowo nie musimy płacić kar za emisję zanieczyszczeń.