daszek nad drzwi

Daszki nad drzwi – kiedy trzeba je mieć?

Jedną z najważniejszych funkcji daszku jest ochrona drzwi wejściowych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, śnieg, grad czy silne wiatry mogą zniszczyć lub zdeformować drzwi, co wiąże się z kosztownymi naprawami. Daszek stanowi barierę ochronną, która chroni drzwi przed bezpośrednim działaniem tych czynników, przedłużając ich żywotność i zachowując estetyczny wygląd. Daszek nad drzwiami wejściowymi to element, który często jest traktowany jako czysto dekoracyjny. Warto jednak wiedzieć, że oprócz funkcji estetycznej, spełnia on też szereg praktycznych funkcji.

Daszek nad drzwi to praktyczny wybór

daszek nad drzwiProducenci drzwi wejściowych zwykle wymagają, żeby zamontować nad nimi daszek. W przeciwnym razie mogą nie udzielić na drzwi gwarancji. Daszek chroni drzwi przed nadmiernym nasłonecznieniem. Promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie i pękanie farby, a także deformację drewna. Daszek ogranicza ilość promieni słonecznych docierających do drzwi, co pozwala zachować ich pierwotny wygląd i zapobiega uszkodzeniom. Przy pomocy daszka można też osłonić dodatkowe oświetlenie. Wybór daszku powinien być podyktowany stylem domu, materiałem drzwi wejściowych oraz indywidualnymi preferencjami. Warto wziąć pod uwagę także budżet – ceny daszków wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. W kwestii takiej jak daszek nad drzwi w jakiej cenie będzie najlepszy, trzeba dokładnie sprawdzić różne oferty.

daszek nad drzwiChcąc zaoszczędzić, można zdecydować się na samodzielny montaż. Trzeba do tego przygotować narzędzia montażowe, takie jak wiertarka, młotek i kołki rozporowe. Niezbędne będą też narzędzia pomiarowe – miarka, ołówek i poziomica. Na ścianie nad drzwiami trzeba najpierw wyznaczyć miejsce montażu daszka. Należy zadbać, aby daszek był wypoziomowany i znajdował się na odpowiedniej wysokości – zazwyczaj około 15-20 cm nad górną krawędzią drzwi. W wyznaczonych miejscach należy wywiercić otwory na kołki rozporowe. Średnica i głębokość otworów powinna być zgodna z instrukcją montażu dołączoną do daszka.

Montaż daszka można sobie ułatwić, prosząc kogoś o pomoc. Warto też zadbać o to, żeby odpowiednio dobrać długość kołków rozporowych. W przypadku elewacji z ociepleniem trzeba uwzględnić jego grubość i wybrać dłuższe kołki. W przeciwnym razie daszek nie będzie stabilny i przy porywistym wietrze lub po opadach śniegu może się urwać. Daszek do ściany przykręca się za pomocą wkrętów lub śrub – przed montażem trzeba to sprawdzić i zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Nawet osobom bez zdolności manualnych nie powinno zająć to dłużej niż kilka godzin.