Wielkie żurawie budowlane górują nad placami budowy i wpisują się w widok urbanizacyjny wielkich miast. Ich rozmiary budzą ciekawość, a może nawet fascynację. O pracy jako operator żurawia marzy więc wielu. Czy jednak każdy ma szansę na to, by stać się pełnoprawnym operatorem żurawia? Istnieją do wykonywania tego zawodu predyspozycje i przeciwwskazania.
Praca operatora od podszewki
By zostać operatorem żurawia, należy przejść specjalny kurs i zdać egzamin państwowy. Po takim kursie można zdobyć trzy rodzaje uprawnień. Można zdobyć uprawnienia typu 2D, 1Ż i 2Ż. 2D. Na kursie trzeba zaznajomić się z olbrzymią wiedzą teoretyczną, dotyczącą np. budowy maszyn, a na po ukończonym szkoleniu zdać egzamin praktyczny i teoretyczny. To czy ktoś zda egzamin zależy już od tego, w jakim stopniu się przygotuje. Jednakże oprócz umiejętności nabytych liczą się także umiejętności wrodzone. Praca na żurawiu budowlanym to praca na wysokościach. Jest to ryzykowny zawód, a także odpowiedzialny. Wśród cech, które powinien mieć dobry operator żurawia wymienia się umiejętność logicznego i analitycznego myślenia. Liczy się tu także dobry refleks, oraz precyzja w ruchach. Kolejną ważną cechą operatora dźwigu jest także brak lęku przed wysokością. Kabina pilota dźwigu może być umieszczona nawet na wysokości 60 metrów powyżej powierzchni Ziemii. Z takiej wysokości widać całe miasto jak na dłoni, dlatego dobry operator dźwigu nie może być przeczulony na tym punkcie. Trzeba także wziąć pod uwagę to, że pracownik dźwigu spędza tam osiem godzin dziennie.
Czasami na żurawiu może dochodzić do przechyłów spowodowanych wielotonowymi ładunkami, co jest normalne. W takim wypadku liczy się odporność psychiczna, by nie wpadać niepotrzebnie w panikę. Kurs na operatora żurawia wieżowego mogą ukończyć wszystkie osoby po 18 roku życia. Istnieje zaledwie kilka przeciwwskazań zdrowotnych do tego zawodu, a wśród nich: choroby serca, zaburzenia równowagi, nowotwory, cukrzyca, choroby układu pokarmowego i oddechowego. Dobra wiadomość jest jednak taka, że do zapisania się na kurs sterowania żurawiem, wystarczy posiadanie wykształcenia podstawowego. A gdy spełniamy wszystkie wymogi zdrowotne i predyspozycyjne, możemy zapisać się na kurs, w którym profesjonaliści zaznajomią słuchacza z każdym aspektem pracy jako operator żurawia.
Operatory dźwigów wieżowych to dobry zawód, na specjalistów w tej dziedzinie zawsze jest zapotrzebowanie. Jest to dobrze płatna praca, która może przynosić wiele satysfakcji, szczególnie osobom, które marzyły o takiej pracy od dziecka. Wystarczą predyspozycje i samozaparcie!