aranżacja kuchni z blatem

Z jakich materiałów powstają blaty kuchenne?

Blaty kuchenne, tak jak i pozostałe elementy wyposażenia domu, muszą jednocześnie dobrze się prezentować i możliwie najlepiej służyć domownikom. Dlatego, dobierając meble tego typu do naszej kuchni, warto porównać dostępne na rynku materiały i dokładnie przemyśleć, jaki wariant okaże się dla nas najlepszy. Każdy z nich odznacza się nieco odmiennymi właściwościami.

Aranżacja kuchniCo powinniśmy wiedzieć o najpopularniejszych tworzywach wykorzystywanych do produkcji blatów? Zdecydowanie najchętniej stosowane są blaty laminowane z płyty wiórowej. To stosunkowo tani wariant, który po kilku latach użytkowania można wymienić na nowy bez ponoszenia dużych kosztów. Wymiana blatów z płyty wiórowej to również oszczędność czasu i wysiłku, bowiem przebiega sprawnie i szybko oraz nie wymaga demontażu całej kuchni. Jak na swoją cenę, jest dość wytrzymały oraz odporny na ścieranie i odbarwienia. Laminaty można ubarwiać na różne kolory i wzory. Blatom z płyty wiórowej możemy więc nadać wygląd zarówno naturalnego kamienia, jak i drewna. Dostępne kształty, barwy i wzory pozwalają na idealne dopasowanie laminatów do reszty kuchennego wyposażenia. Innym powszechnie wykorzystywanym tworzywem do produkcji blatów jest drewno. Meble kuchenne drewniane są o wiele bardziej uniwersalne, więc odnajdą się w każdym pomieszczeniu. Cena i jakość blatu zależą w tym przypadku od rodzaju drewna. W Polsce powszechnie dostępne są meble kuchenne z drewna klejonego wykonywane z dębu, buku oraz jesionu.

aranżacja kuchni z blatemDecydując się na ten wariant, należy pamiętać, że blaty z drewna wymagają regularnej konserwacji. Sklepy i firmy stolarskie specjalizujące się w ich produkcji porozsiewane są po niemal wszystkich województwach naszego kraju. Chcąc znaleźć dobrej jakości blaty kuchenne lubelskie, mazowieckie czy łódzkie to przykładowe miejsca, w których istnieje duża szansa na zlokalizowanie godnych polecenia fachowców. Zdecydowanie najsolidniejszym budulcem do produkcji blatów jest kamień. Meble kuchenne z niego wykonane są całkowicie odporne na uderzenia, zarysowania i działanie środków chemicznych. Z racji wykorzystanego surowca, są dość ciężkie, więc wymagają solidnych szafek, na których zostaną osadzone. Kamień jest materiałem droższym od drewna i laminatu, jednak prezentuje się niezwykle elegancko. Jest absolutnie warty swojej ceny. W ofercie producentów dostępne są również blaty kompozytowe oraz wykonane z płytek ceramicznych. Każdy z nich odznacza się stylowym wyglądem i z pewnością zrobi dobre wrażenie, ozdabiając przestrzeń kuchni. Każdy z opisanych wariantów jest wart przemyślenia.

Materiały używane do produkcji blatów z założenia muszą być odporne i wytrzymałe. Duże znaczenie ma to, w jak dużym stopniu zamierzamy je eksploatować. Wybierzmy takie rozwiązanie, które będzie cieszyło wizualnie i okaże się optymalne dla naszego portfela.