Kuchnia to pomieszczenie, którego rozkład należy starannie zaplanować, tak by ułatwiał codzienną organizację. Ponadto kuchnia to miejsce pracy i spotkań wszystkich domowników. Jak rozplanować aranżację szafek kuchennych tak, by spełniały swoje praktyczne zastosowanie? Ilość wariantów aranżacji i typów szafek jest naprawdę ogromna.
Szafka kuchenna z drewna — piękne połączenia
Istnieje wiele typów kuchennych szafek — szafki wiszące czy wolnostojące, przeszklone bądź obudowane. Najczęściej łączy się ze sobą dolne szafki z wiszącymi, stanowiące komplet. Całość prezentuje się jednorodnie, dzięki wykorzystaniu tego samego typu frontów, wykonanych z tego samego drewna i w tym samym kolorze. By znacznie uatrakcyjnić wnętrze kuchni, można połączyć ze sobą dół i górę w innych kolorach. Góra doskonale prezentuje się, gdy jest wykonana z przeszklonych szafek, to znakomity sposób na wyeksponowanie kolekcji naczyń czy zastawy stołowej. Nie warto jednak stosować szklanej witryny we wszystkich górnych szafkach, dobrze jest posiadać obudowaną część na przechowywanie artykułów żywnościowych. Warto zastanowić się nad optymalną dla użytkownika głębokością szafek. Głębokość górnych szafek z reguły wynosi około 50-56 cm, a dolnych 30-35 cm. Takie parametry pozwolą na ich praktyczne zastosowanie. Nie mniej ważna jest wysokość montażu górnych szafek.
Powinny być zamocowane na wysokości nie mniejszej niż pół metra nad blatem roboczym. Ważne jest także odpowiednie wykończenie. Szafka kuchenna z drewna wymaga impregnacji w formie lakieru czy wosku. Takie wykończenie ochroni ich powierzchnię przed kurzem i zarysowaniami. W kuchni należy liczyć się także z tym, że umeblowanie musi być odporne na wilgoć. Projekt wymiarów szafek należy z kolei dopasować do rozmiaru kuchni. Na małej powierzchni warto zastosować wysokie, wolnostojące, modułowe szafki. Takie rozwiązanie pozwoli na przechowywanie dużej ilości artykułów w jednym miejscu. Minusem takiej aranżacji jest dostępność — osobom o średnim i niskim wzroście ciężko będzie sięgnąć do górnych półek. Konfiguracja szafek kuchennych zawsze powinna sprzyjać codziennej organizacji. W dużych kuchniach można postawić wyspę kuchenną, którą będzie stanowić dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków, a pod jej spodem znajdować się będą szafki. Warto w ramach jednego kompletu zastosować zarówno duże, jak i wąskie szuflady, półki otwierane i przeszklone witryny. Najczęściej korzysta się także z rozwiązania, takiego jak zabudowa sprzętu AGD, czyli przede wszystkim lodówki, zmywarki i piekarnika. Nie zależy zapominać także o pozostawieniu wolnej przestrzeni pod montaż okapu wentylacyjnego.
Projekt szafek kuchennych musi być przemyślany, ponieważ wszelkie błędy aranżacyjne będą utrudniały codzienne czynności. Warto doradzić się ekspertów, a także zamawiać meble na wymiar. W ten sposób można zyskać pewność, że kuchnia będzie praktyczna i użytkowa. Kilka wskazówek i zasad odnośnie do aranżacji pozwoli zaprojektować najlepsze wnętrze kuchenne.