labolatorium - szkła

Cechy dobrego szkła wziernego

Utrzymanie sprawnego przepływu cieczy w rurociągu wymaga nadzorowania tego procesu. W tym celu wykorzystuje się specjalne szkło wziernikowe, które pozwala wizualnie kontrolować, jak substancja przepływa przez rurę. Ciśnienie wewnątrz rurociągu może być bardzo wysokie, dlatego szkło musi być trwałe i odporne na panujące tam warunki.

Szkła wzierne – wykorzystywanie

szkło wzierneObserwując zmianę poziomu cieczy w rurociągu lub zbiorniku, można szybko stwierdzić nieprawidłowości w procesie przesyłania i wprowadzić niezbędne zmiany. Ze szkła wziernikowego korzystają producenci armatury przemysłowej oraz urządzeń laboratoryjnych. Wizjery są szczególnie ważne w przypadku aparatury, która wymaga stałej kontroli, a wykorzystanie czujników jest mało efektywne, ryzykowne lub niemożliwe. Wizjer wykonany ze szkła wziernikowego może mieć kształt prostokąta lub okręgu. Do wykonywania wzierników wykorzystuje się różne rodzaje szkła – sodowo-wapienne, borokrzemowe lub kwarcowe. Każdy rodzaj szkła charakteryzuje się odmiennymi parametrami. W celu poprawy jego wytrzymałości, szkło poddaje się hartowaniu, co znacznie zwiększa jego odporność na gwałtowne zmiany temperatury i pękanie. Szkło przeznaczone do wzierników musi być wysoce odporne na agresywne środowisko pracy, w którym będzie się znajdowało.

labolatorium - szkła Hartowane sodowo-wapniowe szkło wzierne wytrzymuje temperaturę do 280 stopni Celsjusza. Najbardziej wytrzymałym termiczne jest szkło kwarcowe, które jest w stanie wytrzymać nawet przy temperaturze sięgającej 1100 stopni. W instalacjach o wysokim ciśnieniu zalecane jest stosowanie na szkło dodatkowych osłon mikowych. Grubość szkła i maksymalne ciśnienie robocze można obliczyć, wykorzystując wzór uwzględniający takie parametry jak minimalna wytrzymałość na zginanie, grubość oraz zewnętrzna średnica. Szkła wzierne mogą także posiadać otwory. Wykorzystuje się je do montażu specjalnych wycieraczek, które pozwalają na utrzymanie czystości i dobrej przejrzystości. W szkle krzemowym nie można wykonać otworu, gdyż mocno zmniejszyłoby to jego wytrzymałość. Wybierając szkła wzierne do instalacji przesyłowych, trzeba uwzględnić takie czynniki jak rodzaj i agresywność cieczy, pożądaną precyzję pomiaru czy wymiary.

Szkła o większych wymiarach muszą być bardziej wytrzymałe, ponieważ na ich powierzchnię działają znacznie większe siły. Wzierniki wykonane ze szkła muszą być bezpieczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dobrym wyznacznikiem jest to, czy producent szkła posiada atesty potwierdzające jego jakość. Personel pracujący przy wziernikach powinien przejść dodatkowe szkolenie z zakresu BHP.