Remontując dom lub budując kompletnie nowy, zależy nam, aby korzystanie z wszelkich elementów znajdujących się w nim było maksymalnie wygodne i możliwie jak najbardziej oszczędne. Dotyczy to eksploatacji zarówno gazu, prądu, jak i wody. Tę ostatnią wykorzystujemy dziennie w ogromnych ilościach. Warto więc wiedzieć, co zrobić, aby zoptymalizować stopień jej zużycia i zmniejszyć koszty rachunków. Odpowiedź brzmi: właściwy podgrzewacz do wody. Co należy o nim wiedzieć?
Jak działa ogrzewacz wody przepływowy?
Jak nazwa wskazuje, odpowiada za ciepłą wodę za każdym razem, gdy odkręcamy czerwony kurek w łazience czy kuchni. Wykorzystując energię elektryczną, podgrzewa ciecz do pożądanej temperatury, jednak w zależności od rodzaju robi to na dwa sposoby. Elektryczny ogrzewacz przepływowy wody nagrzewa ją za każdym razem, gdy tego potrzebujemy. Oznacza to, że zawsze musimy chwilę poczekać na ciepłą wodę i dać urządzeniu trochę czasu na podgrzanie. Takie rozwiązanie wymaga nieco cierpliwości, jednak oszczędza energię elektryczną, gdyż prąd jest wykorzystywany jedynie w momencie, gdy chcemy użyć ciepłej wody. To ekonomiczne rozwiązanie, które warto stosować w tych miejscach, w których stopień zużycia wody jest niewielki. Najlepiej sprawdzi się więc chociażby w domkach letniskowych, gdzie woda zużywana jest tylko okresowo. Jeśli dysponujemy większym domem jednorodzinnym i mamy kilka pomieszczeń z punktami poboru wody, rozsądnie będzie zainstalować podgrzewacz przepływowy w tych miejscach, z których ciecz pobieramy rzadziej. Chodzi tu na przykład o drugą łazienkę czy pralnię.
Jeśli nie korzystamy z ciepłej wody, urządzenie nie pracuje. Jest to więc ogromne odciążenie dla instalacji elektrycznej w naszym domu. Drugi rodzaj podgrzewaczy, pojemnościowy, działa nieco inaczej. Podgrzewa wodę i tak ocieploną przechowuje. Dzięki termoregulatorom i izolacyjnej budowie ogrzewacza, woda jest trzymana w zbiorniku w stałej wyższej temperaturze i pozostaje zawsze gotowa do użycia bezpośrednio po przekręceniu kranu. Dzięki temu nie musimy czekać na ciepłą wodę, lecz dostajemy ją od ręki, a więc oszczędzamy jej zużycie. Tego typu system jest dedykowany w domach, w których przebywa dużo osób, pobór wody jest zwiększony, a punktów poboru jest więcej i są używane niekiedy jednocześnie. Podgrzewacze pojemnościowe sprawdzą się więc chociażby w mieszkaniach, gdzie przebywają rodzice z dziećmi.
Jak widać, wybór właściwego podgrzewacza zależy od kilku czynników, związanych z miejscem, w którym mieszkamy. Istotna jest liczba mieszkańców i punktów poboru wody oraz stopień jej dziennego zużycia. Należy dokładnie przemyśleć, które z oferowanych rozwiązań bardziej się nam przyda.