Brukowany dziedziniec

Układanie kostki brukowej na schodach

Kostka brukowa to uniwersalny materiał, który idealnie nadaje się do okrywania wszelkich nawierzchni. Z ogromnym powodzeniem wykorzystuje się ją w przestrzeni publicznej oraz na prywatnych posesjach. Bruk jest idealnym materiałem również do budowy schodów. Przy odpowiednim doborze materiałów i właściwym wykonaniu, możemy uzyskać stylowe eleganckie schody, po których wygodnie będzie się nam poruszać. Jak ułożyć kostkę brukową na schodach?

Jak ułożyć kostkę brukową na schodach?

Kostka brukowaZaczynamy od przygotowania podłoża. Warstwa wierzchnia musi być głęboka na około 20-25 centymetrów, którą następnie wypełnimy zasypem z mieszanki piasku i cementu. Jeśli grunt jest szczególnie piaszczysty, należy zrobić podbudowę z suchego betonu. Dzięki temu będzie gęściejszy i mocniejszy. Następnie układamy brzegi nawierzchni. Stawiamy je na zaprawie murarskiej lub suchym betonie. Solidne brzegi zapewnią stabilność schodów. Stanowią one swego rodzaju fundament. Gotowa podłoże oraz brzegi dają nam możliwość przejścia do właściwej czynności, czyli wypełnienia powierzchni kostką brukową. Kostki ustawiamy ściśle obok siebie, a każdą sztukę dodatkowo dobijamy gumowym młotkiem, całkowicie bezpiecznym dla bruku. Jeśli nie dysponujemy gumowym, jak najbardziej możemy użyć zwykłego, ale wówczas musimy osłonić kostki deską, aby ich nie uszkodzić. Młotek gumowy jest jednak dużo bardziej wskazanym narzędziem. I do tego tanim.

Brukowany dziedziniecPozyskanie dobrego jakościowo bruku to dziś żaden problem. Niemal każdy cieszący się renomą dystrybutor kostki brukowej dostępny jest na wyciągnięcie ręki klienta, nieważne w jakiej miejscowości się on znajduje. Gdy już ułożymy wszystkie bryły, musimy wypełnić powstałe między nimi szczeliny. Całą powierzchnię schodów posypujemy piaskiem, najlepiej kwarcowym. Następnie dokładnie zamiatamy materiał, tak, by dostał się we wszystkie przerwy między kostkami. Dodatkowo całość można polać wodą, dzięki czemu piasek jeszcze lepiej wniknie do środka. Jeśli mamy do czynienia z małą powierzchnią schodów, nie warto stosować zagęszczarki. Może to grozić poważnym uszkodzeniem nawierzchni. Schody z kostki brukowej to świetne rozwiązanie, polecane przez fachowców. Solidny trwały materiał jest niezbędny, by poruszanie się po schodach było komfortowe i bezpieczne. Do tego brukowane schody prezentują się po prostu pięknie.

Takie schody upiększą zarówno prywatną posesję, jak i drogę prowadzącą do instytucji publicznej. Dostępne warianty kolorystyczne oferują całkowitą dowolność w aranżacji nawierzchni. Nie musimy ograniczać się do jednolitych barw, lecz zastosować kilka różnych odcieni, które dadzą wspaniały niebanalny efekt.