zbiorniki na szambo

Najlepszy materiał na szambo

Choć szamba tracą na popularności, nadal wiele sklepów oferuje ich szeroki asortyment – są to zarówno szamba betonowe, jak i te wykonane z tworzyw sztucznych. Niezorientowane osoby mogą zastanawiać się, które z nich są lepsze. Czy istnieje na to jedna odpowiedź? Jeśli chodzi o szamba tworzywowe, do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się polietylen, który odznacza się wysoką gęstością, a także żywicę poliestrową.

Szambo z betonu czy z polietylenu

zbiorniki na szamboTakie połączenie sprawia, że wytworzony zbiornik staje się nie tylko trwały i wytrzymały, ale też odporny na korozję chemiczną. Producenci wśród zalet wymieniają także lekkość – jednak czy koniecznie jest to plus? Oczywiście lekkość zbiornika wiąże się z możliwością łatwego transportu, jak i z przeprowadzeniem szybkiego i bezproblemowego montażu, do którego nie trzeba posiadać szczególnego doświadczenia. Jednak niektórzy zwracają uwagę na to, że takie szamba ze względu na swoją lekkość, mogą być wybijane przez wody gruntowe, co oczywiście jest zjawiskiem negatywnym. Ponadto należy pamiętać o tym, że nawierzchnia nad zbiornikiem nie może być wykorzystywana w sposób, który wiąże się z dużymi obciążeniami – na przykład nie możemy w tym miejscu parkować samochodu. Co z kolei można powiedzieć o szambach betonowych?

zbiorniki na szamboTen materiał tworzy najbardziej wytrzymałe zbiorniki na szambo – w końcu beton to jeden z wyjątkowo trwałych i solidnych materiałów. Dzięki odpowiedniej izolacji, takie szamba odznaczają się całkowitą szczelnością. Dzięki wytrzymałości zbiornika, możemy go spokojnie umieścić na przykład na podjeździe do garażu. Samochód może stać w miejscu, pod którym jest szambo, i w żaden sposób nie wpłynie to na jego trwałość. Zbiorniki z betonu dobrze osadzają się w gruncie i wody gruntowe nie mają na nie wpływu, nie tak jak jest w przypadku zbiorników z polietylenu. Warto zwrócić uwagę także na niską cenę, która często jest głównym czynnikiem wpływającym na to, że osoby poszukujące szamba decydują się na to betonowe. Zbiorniki takie przykryte są żelbetonowym włazem, który posiada otwór inspekcyjny, przez który opróżnia się pojemnik z nieczystości. Warto pamiętać o montażu kominka, aby zapewnić zbiornikowi właściwą wentylację i w ten sposób ograniczyć pojawianie się nieprzyjemnych zapachów.

Po krótkim omówieniu szamb betonowych i polietylenowych, wydawać by się mogło, że przewaga stoi po stronie zbiorników z betonu, jednak warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych zbiorników, aby w ten sposób wybrać szambo, które będzie wyróżniało się najlepszymi parametrami technicznymi.