grawerowanie plexi

Popularne grawerunki na plexi

Pleksiglas stał się jednym z najbardziej popularnych materiałów do wykonywania praktycznie wszystkiego w ostatnich latach. Jest on bardzo tani i łatwy w produkcji, będąc przy tym niezwykle plastycznym i łatwym w obróbce. Tworzy się z niego niesamowicie dużą liczbę przedmiotów takich jak wszelkiego rodzaju ramki, plastikowe puchary, przybory szkolne takie jak linijki, ekierki, kątomierze i wiele, wiele innych.

Grawerowanie – co jest ważne

grawerowanie plexiCzęsto także wykonuje się różnego rodzaju tablice pamiątkowe, które wymagają intensywnej obróbki. Także wykonujemy ogromną ilość różnego rodzaju gadżetów z plexi, czy są to małe elementy jakiegoś większego przedmiotu, czy cały przedmiot, ich ilość jest ogromna. Wiele z tych przedmiotów może mieć większą wartość dla osoby je posiadającej, nie ma znaczenia czy jest to wartość czysto materialna, czy bardziej sentymentalna. Bardzo popularne jest grawerowanie przedmiotów by nadać im pewną dozę uczucia i sentymentalizmu. Tworzymy w ten sposób przedmiot, który niesie za sobą jakiś przekaz i wartość poza tą materialną. Dla wiele osób taki przedmiot jest połączeniem na przykład z osobą, która go nam wręczyła. Jednak odpowiednie grawerowanie plexi jest dość problematyczne i wymaga wprawnej ręki. Jeśli wykonuje to nowicjusz, to możemy się spodziewać jej uszkodzenia, czego przecież bardzo nie chcemy.

grawerowanie plexiNajwiększe ryzyko uszkodzenia istnieje jeśli grawerowana jest ona mechanicznie za pomocą metalowego narzędzia do grawerunku. W takim wypadku niewprawiona ręką może w bardzo łatwy sposób uszkodzić strukturę całego przedmiotu, przez co nie będzie on wyglądać zbyt dobrze. Istnieje ryzyko powstawania odprysków, czy zmatowienia powierzchni przez co pleksiglas traci swoją przezroczystość, a tego raczej nie chcemy. Dlatego też warto korzystać z usług profesjonalistów, którzy są w stanie wykonać coś takiego bez ryzyka uszkodzenia. Doświadczenie gra tutaj bardzo ważną rolę, osoba już wprawiona doskonale zna twardość materiału i jest świadoma siły z jaką musi do niego podejść. Dodatkowo większe firmy często oferują możliwość grawerowania laserowego, podczas którego szansa uszkodzenia jest praktycznie nieistniejąca. Maszyna myli się zdecydowanie rzadziej i w mniejszym stopniu niż człowiek, dlatego też ta metoda grawerowania jest faworyzowana przez spory odsetek ludzi.

Pozwala ona także na stworzenie bardziej skomplikowanych wzorów w krótkim czasie. Wystarczy wgrać taki wzór do komputera, a następnie nanieść go na projekt. Maszyna wykona całą resztę pracy w zdecydowanie szybszym tempie niż człowiek. Jednak dla niektórych ważny jest wkład ludzkiej ręki, dlatego też grawerowanie jest kwestią gustu.