Hale stalowe są współcześnie rozwiązaniem najczęściej wybieranym, gdyż w odróżnieniu od budynków murowanych, proces ich stawiania nie trwa tak długo.
Zalety wykorzystania stali do budowy hal
Najważniejszą sprawą jest przygotowanie elementów o określonych rozmiarach oraz wykonanie projektu połączeń – to bowiem od połączeń będzie zależała wytrzymałość powstającego budynku. Architekci czasami decydują się na przykład na wyeksponowanie konstrukcji ze stali, wówczas takie połączenia są jednym z elementów dekoracyjnych, dlatego tym bardziej należy im się wiele uwagi. Projekt powinien uwzględniać także wnętrze hali – jej funkcjonalność. Na czym innym skupiamy się na przykład przy budowie hali magazynowej, a na czym innym – hali sportowej czy sali wystawowej. Używa się wówczas innej ilości słupów wewnętrznych, być może przestrzeń wewnętrzna będzie musiała być całkowicie pozbawiona elementów konstrukcyjnych. O tym wszystkim musi pamiętać architekt. Hale stalowe są polecane przez producentów między innymi z tego względu, że odznaczają się małym ciężarem konstrukcyjnym, co sprawia, że elementy stalowe mogą być bez problemu przewożone: ich transport nie jest problematyczny. Kwestia ta ma wpływ na to, że coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się hale prefabrykowane: poszczególne części wykonywane są w fabryce, następnie są przysyłane do miejsca docelowego, gdzie w kilka chwil można złożyć je w całość.
Błędy w niedokładnych połączeń właściwie się nie zdarzają – do produkcji elementów używa się bowiem najnowszych technologii i maszyn sterowanych numerycznie, które do pracy wykorzystują dane uzyskane z trójwymiarowych modeli. To sprawia, że produkowane elementy są dokładnie takie, jakie powinny być, aby idealnie dopasować się do pozostałych. Kolejna kwestia, a więc krótki czas montażu, także jest zdecydowaną zaletą, która sprawia, że większość inwestorów decyduje się właśnie na to rozwiązanie – w ten sposób zyskuje się więcej czasu na przygotowanie i wykończenie wnętrza. Projektowanie budynków ze stali nie jest ograniczone w żaden sposób – architekci mogą się więc wykazać. Choć najczęściej spotykamy płaskie dachy, nowoczesne rozwiązania architektoniczne proponują też wykorzystanie dachów łukowych, które zapewniają atrakcyjny wygląd zewnętrzny budynku.
Dodatkowo konstrukcje stalowe odznaczają się elastycznością, co sprawia, że zyskujemy wiele możliwości modernizacji oraz adaptacji. Choć niesie to ze sobą pewne koszta, nic poza nimi nie stoi na przeszkodzie przed zmianą przeznaczenia budynku, wzmocnieniem konstrukcji czy rozbudowaniem hali.