nowoczesna klimatyzacja do domu z Krakowa

Kiedy warto używać klimatyzacji?

Przed wynalezieniem klimatyzatorów szukano różnych metod chłodzenia się – ukrywano się w cieniu, wachlowano i pito schłodzone napoje. Pierwsze urządzenie, które można nazwać klimatyzatorem, powstało w 1902 roku za sprawą Amerykanina Willisa Carriera. Jego urządzenie miało za zadanie kontrolować temperaturę i poziom wilgotności w drukarni.

Wzrost popytu na klimatyzatory rozpoczął się w 1906 roku

klimatyzacja do domu KrakówDwadzieścia lat później powstał klimatyzator ze sprężarką odśrodkową, który był mniejszy i można było użyć go w budynku mieszkalnym. Dzisiaj klimatyzacja nie jest już kojarzona z luksusem i przepychem, stała się natomiast częstym wyposażeniem polskich domów. Znaleźć ją można w marketach i mniejszych sklepach oraz biurach. Na instalację klimatyzacyjną składa się szereg elementów – kluczowa jest jednostką wewnętrzna, w której znajduje się parownik oraz wentylator generujący obieg powietrza. To z jednostki wewnętrznej dystrybuowane jest do pomieszczenia chłodne powietrze. Ciepłe powietrze jest pochłaniane przez jednostkę wewnętrzną i oddawane do jednostki zewnętrznej. Czynnik chłodniczy krąży w miedzianych rurach. Znajdują się one wewnątrz agregatu chłodniczego.

nowoczesna klimatyzacja do domu z KrakowaW jednostce zewnętrznej znajduje się skraplacz, sprężarka oraz zawór rozprężny. Wysokiej jakości bezawaryjna klimatyzacja w Krakowie dostępna jest wraz z montażem i pakietem usług serwisowych. Krakowskie firmy zajmujące się klimatyzacją oferują urządzenia typu ściennego, ścienno-przysufitowego czy kanałowego. Klimatyzatory dzieli się na urządzenia typu split, multi-split i monoblok. Rozwiązania te różnią się od siebie pod względem budowy. Krakowskie firmy oferują także klimatyzację, która jest zintegrowana z wentylacją. Przy wyłączonej klimatyzacji wentylacja może działać niezależnie. Istotny dla działania klimatyzacji jest czynnik chłodniczy. To substancja o niskiej temperaturze, która po sprężeniu jest płynna. Rozpręża się ona w jednostce wewnętrznej. W postaci rozprężonej odpowiada za pobieranie ciepła z pomieszczenia.

W nowoczesnych klimatyzacjach wykorzystuje się czynniki chłodnicze z grup CFC, HCFC czy HFQ. Substancje znajdujące się w klimatyzacjach nie mogą mieć dużego potencjału niszczenia warstwy ozonowej. Czynnik chłodniczy jest najpierw zasysany przez sprężarkę, która spręża gaz i przekazuje do parownika, w którym następuje skroplenie. Nadmiar ciepła odprowadzany jest na zewnątrz pomieszczenia. Zamknięty obieg czynnika chłodniczego powoduje zmniejszenie temperatury w klimatyzowanym pomieszczeniu.