Do produkcji blachy perforowanej potrzebne są wcześniej przygotowane arkusze. Z pomocą specjalistycznych maszyn wycina się w nich otwory, które mogą mieć kształt koła, prostokąta lub kwadratu. Do wykonania otworów stosuje się maszyny wykrawające lub skrawające. Technika produkcji dobrana jest odpowiednio do charakterystyki oczek. Stal nierdzewna to taka, która poprzez dodatek chromu i innych pierwiastków szlachetnych jest odporna na działanie korozji.
Nierdzewna blacha
Wykazuje ona też lepszą wytrzymałość na uszkodzenia. Ze względu na swoje uniwersalne parametry nierdzewna blacha perforowana znajduje wiele zastosowań. Wykorzystuje się ją do produkcji maszyn i urządzeń przemysłowych. Nadaje się na obudowy ruchomych urządzeń, takich jak silniki lub koła pasowe. Perforacja sprawia, że ciepłe powietrza emitowane przez silnik może być odprowadzane. Drobne oczka o średnicy kilku milimetrów zabezpieczają koła pasowe i ruchome elementy przed przedostawaniem się ciał obcych, a jednocześnie chronią operatorów i personel przed przypadkowym wciągnięciem przez mechanizm. Perforacja pozwala na wizualną ocenę tego, jak pracuje urządzenie. Montaż osłony z blachy perforowanej jest wyjątkowo prosty.
Możliwe jest wykonanie specjalnych otworów lub uchwytów montażowych. Wysokiej jakości solidna blacha perforowana nierdzewna wykorzystywana jest także w dekoratorstwie. Poprzez dodatek chromu do stopu stali nierdzewnej zyskuje ona unikatowy i atrakcyjny wygląd. Tego typu osłony dobrze sprawdzają się w meblach i aranżacjach w stylu industrialnym, nowoczesnym i minimalistycznym. Posiadacz takiej aranżacji może pochwalić się też aspektem ekologicznym – znaczna część stali nierdzewnej pochodzi z recyklingu, a przetworzenie tego surowca nie stanowi poważnego problemu. wielkość i rozstaw oczek w perforacji można dopasować odpowiednio do wymagań zamawiającego. Wykorzystując giętarkę do blach, można nadać arkuszowi odpowiedni kształt. Tego typu blacha dobrze sprawdzi się jako osłona narożników i wrażliwych elementów, które wymagają cyrkulacji powietrza. Z blachy perforowanej korzysta się także podczas produkcji paneli ogrodzeniowych.
Blachę perforowaną wykorzystuje się także do tworzenia instalacji wentylacyjnych. Ponieważ wykonana jest ze stali nierdzewnej, skropliny nie powodują korozji. W przemyśle meblarskim blacha perforowana wykorzystywana jest do produkcji półek oraz stołów warsztatowych – perforacja pozwala na odprowadzanie cieczy lub montaż przedmiotów poddawanych takim procesom jak spawanie lub malowanie.