Jak działają kotły kondensacyjne?

Zapewnienie swojemu domowi wysokiej temperatury jest w sezonie zimowym wręcz niezbędne. Wiele osób mieszkających w mieście nie ma z tym problemu, ponieważ wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego dostają oni informację o potrzebie odkręcenia swoich grzejników.

Centralne ogrzewanie i kotły kondensacyjne

Centralne ogrzewanieCentralne ogrzewanie ma wiele zalet, aczkolwiek nie wszędzie można je zastosować. Najwięcej problemów mają oczywiście mieszkańcy terenów zamiejskich, gdzie konieczność zorganizowania sobie odpowiedniego ogrzewania spoczywa na ich barkach. Od kilku lat bardzo promowanym rozwiązaniem stają się kotły kondensacyjne. Warto przyjrzeć się nieco bliżej ich działaniu i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto w nie zainwestować. Na rynku istnieje wiele przedsiębiorstw, które zajmują się produkowaniem właśnie takich kotłów (m.in., firma Buderus kocioł kondensacyjny przedstawia jako najlepsze rozwiązanie na zimowe wieczory, zatem wystarczy się nieco zorientować w ich ofercie, aby wybrać najodpowiedniejszą dla siebie opcję), tak że nikt nie powinien mieć problemów wynikających z kłopotów z dostępnością produktów. Jak w zasadzie działają kotły kondensacyjne?

KociołSam proces kondensacji polega na wykorzystaniu energii cieplnej generowanej podczas zmiany stanu skupienia pary wodnej w ciecz, jednakże musi odbywać się to w ściśle kontrolowanych warunkach. Wnętrze pieca umożliwia właśnie takie możliwości i wykorzystuje ciepło będące wynikiem wyżej wspomnianej reakcji. Zdecydowanie jest to ogromne usprawnienie względem tradycyjnych kotłów, które do odpowiedniego działania potrzebowały zaangażowania członków rodziny, a warto pamiętać, że nie dawały znowu aż tyle ciepła, aby przekonać nowych konsumentów do opłacalności tej metody. Jakie są natomiast produkty spalania wykorzystywane przy okazji procesu kondensacji? Przede wszystkim para wodna oraz dwutlenek węgla – demonstruje to jeszcze jedną wartą wzmiankowania cechę takich kotłów. Są one niezwykle ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu. Nie wpłyną w żaden negatywny sposób na zdrowie domowników, a sama specyfika ich pracy gwarantuje też lepszą emisję energii cieplnej niż w przypadku tradycyjnych odpowiedników.

Trudno się dziwić ludziom inwestującym w takie kotły, ponieważ rozwiązanie to jest po prostu lepsze niż ciągłe schodzenie do piwnicy i wprawianie w ruch tradycyjnych kotłów. Sama konstrukcja kotłów kondensacyjnych gwarantuje ogromne zminimalizowane straty ciepła generowanego podczas ich pracy. Cała energia rozchodzi się po domu, czyli właśnie tam, gdzie od początku miała się znaleźć.