piece z nadmuchem

Instalacja pieca z nadmuchem – o czym pamiętać

Piece z nadmuchem są uważane przez wielu przedsiębiorców przemysłowych za najlepsze urządzenia do ogrzewania dużych przestrzeni produkcyjnych czy magazynowych. Nic dziwnego, pozwalają one na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu za pomocą niewielkich kosztów – takie piece charakteryzują się bowiem naprawdę efektywnym spalaniem. Zaletą jest też szybki rozruch.

Podłoże pod piec z nadmuchem

 piece z nadmuchemNawet jeżeli wyłączamy ogrzewanie na kilka dni, na przykład ze względu na przerwę świąteczną, po powrocie do zakładu i rozpoczęciu pracy urządzenia, powietrze staje się nagrzane już w piętnaście minut. To pozwoli zapewnić nam komfortowe warunki dla pracowników. Jeżeli jednak decydujemy się na solidne piece z nadmuchem, pamiętajmy, że aby móc zainstalować urządzenie, pomieszczenie powinno spełniać pewne wymagania związane z bezpieczeństwem. Chodzi tutaj przede wszystkim o przestrzeganie przepisów ministerstwa infrastruktury. Wymagania dotyczą między innymi podłoża. Powierzchnia, na której montowany będzie piec, powinno charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością, aby utrzymać masę pieca. Ponadto podłoże musi być odporne na wysoką temperaturę, a także musi być wykonane z materiałów niepalnych. Najlepiej w tym wypadku sprawdza się posadzka betonowa, ale też płytki ceramiczne.

 piece z nadmuchemOczywiście czasami zdarza się, że pomieszczenie wykonane jest z materiałów palnych, wówczas należy zastosować specjalną okładzinę z tynku na siatce lub obicie blachami stalowymi, która będzie spełniać odpowiednie warunki bezpieczeństwa. Jeżeli jednak nie wiemy, czy dane materiały są palne czy nie, wówczas dla bezpieczeństwa powinniśmy ustawić piec nadmuchowy w odległości około 1,5 m od tych elementów. Nie tylko podłoże jest jednak ważne – należy zapewnić też pracownikowi odpowiedzialnemu za dokładanie paliwa odpowiedni dostęp do urządzenia. To ważne także dla osoby, która będzie zajmować się konserwacją pieca. Kolejne istotne kwestie to wentylacja pomieszczenia – również powinna być ona zgodna z wytycznymi pochodzącymi z przepisów. Przestrzegając tych wszystkich zasad, będziemy mieć pewność, że eksploatacja pieca nie wiąże się z żadnym niebezpieczeństwem.

To naprawdę ważne, w końcu piec ten służy do ogrzewania przestrzeni magazynowych czy produkcyjnych, w których w tym samym czasie przebywa kilkadziesiąt czy nawet kilkaset osób. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa mogłoby być katastrofalne w skutkach, dlatego jeżeli decydujemy się właśnie na piec nadmuchowy, nie bagatelizujmy wskazanych powyżej wytycznych dotyczących instalacji pieca.