W 2022 roku w Polsce wyprodukowano 175 157 GWh energii elektrycznej. Pewna część tej mocy trafiła do sektora gospodarstw domowych. Energia elektryczna używana jest do zasilania podstawowych domowych sprzętów, takich jak lodówki, telewizory czy pralki. Dostęp do energii elektrycznej jest niekwestionowanym standardem, a instalacja elektryczna jest jedną z pierwszych rzeczy, jaką wykonuje się w surowym mieszkaniu.
Kto je wykonuje?
Korzystanie z instalacji elektrycznej w domu wymaga przestrzegania zasad związanych z bezpieczeństwem. Obecną w domach instalacją elektryczną określa się zespół elementów, które współpracują ze sobą i posiadają skoordynowane parametry techniczne. Napięcie znamionowe wynosi 1000 V dla prądu przemiennego oraz 1500 V dla stałego. Za dystrybucję energii pochodzącej z sieci energetycznej do odbiorników odpowiada sieć rozdzielcza. To podstawowy i centralny element instalacji elektrycznej. Może on mieć formę skrzynki natynkowej lub szafy zlicowanej ze ścianą. Wykonywaniem instalacji elektrycznych może zajmować się wyłącznie uprawniony elektryk – takie są wymogi prawa budowlanego. Przed zaprojektowaniem instalacji trzeba określić, jakich sprzętów zasilanych prądem elektrycznym będzie się używało, co determinuje układ gniazd w pomieszczeniach. Bezpieczne instalacje elektryczne w śląskim wykonują elektrycy, który posiadają uprawnienia SEP do 1 kV. Zdobywa się je na drodze specjalistycznego kursu.
Oprócz punktów poboru, czyli gniazdek elektrycznych, należy wykonać także łączniki, które będą odpowiedzialne za sterowanie oświetleniem. Zależnie od liczby punktów elektryk musi zaplanować odpowiednią ilość obwodów, aby nie doprowadzić do przeciążenia. Obwody zasilające i oświetleniowe wykonywane są osobno. Instalacja rozdziela się na obwody za tablicą rozdzielczą. Zakłada się, że na każde 25 metrów kwadratowych powierzchni domu trzeba zastosować dodatkowy obwód. Na jeden obwód może przypadać do 10 gniazdek elektrycznych i do 20 opraw oświetleniowych, chociaż lepiej zmniejszyć tę liczbę, jeżeli jest to możliwe. Wszystkie kable w instalacji składają się z trzech przewodów. Kabel oznaczony literą L, czyli liniowy, ma czarną lub brązową izolację. Nazywany jest też przewodem fazowym.
Przewód neutralny, oznaczony jako N, ma obwolutę w kolorze niebieskim. Trzeci przewód pełni funkcję ochronną. Oznacza się go jako PE i ma on kolor zielono-żółty. Istotnym elementem instalacji jest także szyna wyrównawcza, czyli miedziany płaskownik, z którym połączone są metalowe elementy domu.