Izolacja termiczna

Co wiedzieć o izolacji termicznej budynku?

W obecnym czasie zwraca się szczególną uwagę na kwestię prawidłowego odizolowania budynków. Izolacja termiczna bowiem może zdecydowanie zwiększyć komfort podczas eksploatacji danego obiektu. Wpłynie z pewnością również na kwestię ograniczenia wszelkich strat ciepła w jego wnętrzu, co pozwoli na zmniejszenie kosztów utrzymania.

Izolacja termicznaOczywiście, obecnie nie istnieje jeden konkretny materiał izolacyjny, który sprawdzałby się tak samo dobrze w każdej sytuacji. Dobór danego materiału powinien być uzależniony od kilku bardzo ważnych czynników. W szczególności chodzi tutaj o grubość i gęstość materiału, z którego ściany budynku zostały wykonane. W przypadku budynków drewnianych oprócz izolacji termicznej pamiętać należy o zwiększeniu poziomu ochrony przed pożarem. Dodatkowo, ważne może być zwiększenie parametrów izolacji akustycznej, z czym budynki drewniane mogą mieć bardzo często poważne problemy. W przypadku zaś ścian dwuwarstwowych bardzo często wymagane jest zastosowanie dodatkowej warstwy ocieplenia ze styropianu czy też wełny mineralnej. Powszechnie występującym błędem podczas termoizolacji budynków jest skoncentrowanie się jedynie na ścianach danego obiektu.

Izolacja termicznaPomija się bardzo często okna i ich bezpośrednie okolice, a także i dach, przez który dochodzi do ucieczki zdecydowanie największych ilości ciepła. W przypadku dachów więc zastosować warto dedykowane membrany dachowe, zwane również foliami izolacyjnymi. Zwiększą one nie tylko ochronę przed utratą ciepła, ale także stanowić będą dodatkową barierę zabezpieczającą przed przedostawaniem się do wnętrza budynku wilgoci. Oczywiście zupełnie inna termoizolacja dachu powinna być zastosowana, gdy poddasze lub strych nie są zagospodarowane a inna, gdy znajdują się tam pomieszczenia mieszkalne. Odpowiednia izolacja powinna być również wykorzystana w przypadku piwnic oraz podłogi danego budynku. Chłód przedostający się przez podłogę danego budynku może zdecydowanie obniżyć poziom wygody podczas korzystania z niego.

W obecnym czasie widoczna jest coraz większa popularność izolacji termicznych. Nadal jednak wiele osób ma problem z tym, jakiego rodzaju materiały tak naprawdę warto jest zastosować. Bardzo często popełnianym błędem podczas termoizolacji jest koncentrowanie się jedynie na ścianach w danym budynku. Tak naprawdę nie powinno się nigdy pomijać izolacji stropu czy też podłóg w danym budynku. Ważne jest zwrócenie uwagi również na okna i ich okolice, gdzie również bardzo często dochodzić może do nadmiernych strat ciepła z budynku.