systemy odkurzania

Budowa oraz zalety systemu centralnego odkurzania

Wśród czynności, za którymi Polacy nie przepadają bezapelacyjnie znajduje się sprzątanie. Niezależnie, czy jest to zwykłe odkurzanie domu bądź umycie podłogi. Dzięki nowinkom technologicznym ludzie mają możliwość ułatwiać sobie domowe czynności. Od niedawna na rynku istnieją bezprzewodowe odkurzacze, które samodzielnie wykonują swoją pracę bez aktywności osób trzecich. Jednak i to odchodzi powoli w niepamięć, ponieważ powstały specjalne systemy, które za pomocą rur i gniazd ssących usuwają zanieczyszczenia.

Systemy odkurzania dla firm

systemy odkurzaniaSystemy, o których mowa można zamontować zarówno na dużych halach przemysłowych, w biurach, jak i w mieszkaniach. Powodem ich popularności jest możliwość szybszego i dokładniejszego usunięcia zanieczyszczeń ze sprzątanych powierzchni. Korzyści płynących z użytkowania systemów centralnego odkurzania jest wiele. Dla budynków, w których jest wiele pomieszczeń do sprzątania to istne wybawienie. Dzięki elementom wbudowanym bezpośrednio w ściany domu czy biura, nie trzeba nosić ciężkich odkurzaczy oraz męczyć się z plątającymi się kablami. Systemy odkurzania centralnego wyposażone są w elastyczne węże, które wystarczy przypiąć do odpowiedniego gniazda ssącego i w ten sposób odkurzyć pomieszczenie. Mimo tego, że bezpośrednio do sprzątania potrzebna jest ingerencja człowieka, nie męczy to tak, jak używanie tradycyjnego odkurzacza.

systemy odkurzaniaDzięki temu, że węże są długie, nie trzeba się mocno schylać, za co plecy są bezapelacyjnie wdzięczne. Kolejnym atutem jest cisza podczas odkurzania, ponieważ jednostka główna znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, zazwyczaj w piwnicy. Z jakich elementów składa się system centralnego odkurzania? Otóż są to: jednostka centralna, gniazda ssące oraz wąż do odkurzania. Główny element jest odpowiednikiem korpusu tradycyjnego odkurzacza, umieszcza się go zazwyczaj w garażu, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Jednostka centralna może być modułowa lub kompaktowa. W wersji jednoczęściowej zawarty jest silnik z turbiną, separator zanieczyszczeń oraz zbiornik na zgromadzone zanieczyszczenia. Z kolei gniazda ssące najlepiej rozmieścić w centralnych częściach domu. Wąż do odkurzacza jest wykonany z elastycznego tworzywa, umieszcza się go w gnieździe. Do sprzątania większych zanieczyszczeń, jak popiół czy gruz można użyć specjalnego separatora podłączonego do węża.

Dzięki systemom centralnego odkurzania zwiększa się skuteczność sprzątania. Ta instalacja jest wydajniejsza niż tradycyjne odkurzacze. Warto też wspomnieć, że dla alergików jest to wybawienie, ponieważ ten system niweluje rozprzestrzenianie się dodatkowych drobinek kurzu. Sam montaż nie jest drogi, wynosi zazwyczaj około 2 tysięcy złotych. Podczas budowy domu koszt z tym związany nie przerasta wydatków na inne systemy, a znacznie ułatwia funkcjonowanie.