wentylacja mechaniczna

Bardzo wydajna instalacja z odzyskiem ciepła

Wentylacja jest jednym z elementów, który musi posiadać każdy dom. Niezależnie jaki będzie jej rodzaj, jest to element obowiązkowy, co raczej wydaje się być czymś oczywistym. Wentylacja pozwala na wietrzenie pomieszczeń w domu, co jest szczególnie potrzebne w tych bez okien, gdzie nie ma tak naprawdę innej opcji na wymianę powietrza.

Zalety mechanicznej wentylacji z systemem odzysku ciepła

wentylacja mechanicznaJesteśmy przyzwyczajeni do widoku kratek wentylacyjnych w kuchniach i łazienkach, gdyż są to standardowe miejsca, które wentylować trzeba często. Najczęściej posiadamy jednak wysoce nieopłacalną wentylację grawitacyjną, która polega na procesie czysto fizycznym, jaka jest wymiana powietrza z pomocą różnicy ciśnień w środku domu i na zewnątrz. Nim większa ta liczba, tym bardziej intensywna staje się wentylacja. Największym problemem tego typu instalacji jest fakt, że działa ona tylko w domach słabo izolowanych i wykorzystuje ich wady do granic możliwości. Szczególnie problematyczne jest to zimą, gdzie różnica ciśnień jest największa, co prowadzi do bardzo męczącego wychładzania domu. Utrzymanie ciepła w takim budynku jest bardzo trudne, co przekłada się na ogromne koszta ogrzewania. Dodatkowo poprzez tworzenie się licznych przeciągów taki dom może nawet sprawiać wrażenie, że wieje w nim dość silny wiatr.

wentylacja mechanicznaDlatego też zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wentylacja z odzyskiem ciepła, która zdecydowanie zyskuje na popularności w ostatnich latach. Jest ona znacznie wydajniejsza i przy jej zamontowaniu dom może być maksymalnie uszczelniony. Ludzie coraz chętniej ją montują ze względu na długoterminową oszczędność. Sam koszt instalacji jest względnie wysoki i wymaga ona specjalnej ekipy doświadczonej w montażu, jednak gwarantowane jest, że inwestycja zwróci się po paru sezonach grzewczych, a co więcej, komfort życia będzie zdecydowanie wyższy. Oprócz odzysku ciepła sięgającego momentami nawet 99 procent, rekuperacja przeprowadza także filtrację powietrza zasysanego z zewnątrz, co eliminuje z niego pyłki i wszelkie mikroelementy. Jest to rozwiązanie idealne dla alergików i osób ze słabszą odpornością. W domu z zainstalowaną tego typu instalacje powietrze jest zdecydowanie czystsze, a jego temperaturę i czasami nawet wilgotność można dowolnie kontrolować.

Jest to mechanizm, na który zdecydowanie warto się zdecydować, pozwala on zaoszczędzić nawet do 50 procent podczas każdego sezonu grzewczego, co w skali paru lat przekłada się na bardzo duże sumy. Plusem takiej instalacji jest fakt, że nie trzeba jej całej instalować od razu, można zamontować same rury, po czym dokończyć instalację po zgromadzeniu odpowiedniej ilości funduszy, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, a wręcz jest to zabieg wykonywany przez szerokie grono osób.