automat do bramy skrzydłowej

Automatyka bram skrzydłowych

Decydując się na automatykę do bram, musimy wybrać producenta tego typu systemów. Nie jest to zadanie proste, ponieważ ciężko jest wskazać jedną renomowaną firmę, której warto zaufać. Tak naprawdę obecnie rynek jest wyjątkowo rozbudowany i znajdziemy na nim wysokiej jakości automatykę w różnych cenach.

Automat do bram z sygnalizacją

automat do bramy skrzydłowejWarto więc kierować się opiniami innych klientów, aby wiedzieć, czy danemu producentowi warto zaufać czy też nie. Taki automat do bram skrzydłowych to jednak nie tylko napęd, ale także urządzenia typu fotokomórki, sygnalizacje, piloty do bram i tak dalej. Warto im poświęcić trochę miejsca. Obecnie uważa się, że fotokomórki są niezbędne w automatyce bram skrzydłowych. Dlaczego? Ponieważ skrzydło bramy może natrafić czasem na nieprzewidziane przeszkody – jeżeli ktoś postawił jakiś ciężki element na drodze skrzydła. Wówczas jeżeli brama nie zatrzymałaby się automatycznie, mogłoby to stwarzać zagrożenie. Natomiast fotokomórki pozwalają wychwycić takie przeszkody i blokują ruch bramy. Producenci polecają nawet, aby w bramach dwuskrzydłowych montować dwa komplety fotokomórek – przed i za bramą.

automat do bramy skrzydłowejW ten sposób unikniemy wszelkich nieprzewidzianych sytuacji, które mogłyby doprowadzić do konieczności naprawy karoserii pojazdu czy samej bramy. Jeżeli chodzi o sygnalizację, nie znajdziemy jej w każdym komplecie automatów do bram skrzydłowych. Obecność lampy sygnalizacyjnej nie jest bowiem wymagana, informuje ona po prostu o ruchu bramy, co przecież widzimy. Jednakże lampa sygnalizacyjna jest przydatna także z innego powodu – ponieważ może nas poinformować o problemach w pracy automatyki. W zależności od przyczyny niesprawności automatyki, pojawi się inny sygnał świetlny – jest to więc przydatne dla diagnozowania problemów w działaniu bramy automatycznej. Podstawowym urządzeniem w automatyce bram jest także pilot radiowy, ponieważ to za jego pomocą otwieramy bramę. Dobre piloty posiadają zasięg działania do 150 metrów bez konieczności zastosowania zewnętrznej anteny radiowej. Oczywiście to zasięg dla terenu niezabudowanego, w innym przypadku, gdy wokół występuje mnóstwo zakłóceń, zasięg ten może być o wiele mniejszy.

Podsumowując, chociaż siłownik stanowi podstawowe urządzenie automatyki bram, jej automatyczne działanie nie byłoby możliwe bez szeregu innych urządzeń. Muszą one odznaczać się wysoką jakością, aby zapewniać bezproblemową, niezawodną pracę. Kupując automatykę do bramy skrzydłowej, upewnijmy się więc, że producent zadbał o zastosowanie najlepszych podzespołów.