Asekuracja musi być prawidłowo zamontowana

Wiele osób pracujących w firmach budowlanych regularnie korzysta z systemów asekuracji dachowej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że montowanie tego typu sprzętu należy zostawić specjalistom, żeby wszyscy mogli pracować w całkowicie bezpiecznych warunkach. Amatorskie montowanie tego typu zabezpieczeń jest absolutnie zabronione, gdyż nawet drobny element może zaważyć nad tym, czy zostaniemy utrzymanie w górze, czy też upadniemy, jeśli utracimy w niewłaściwym momencie równowagę.

Praca na wysokości, a asekuracja

Odpowiednia asekuracja zapewni nam na szczęście godne warunki do wykonywania swoich obowiązków na wysokości. Prawidłowo zamontowane urządzenia kotwiczące mogą pomóc budowlańcowi w bezpiecznym poruszaniu się po dachu. Często stosuje się specjalne punkty kotwiczące na dachu, do których można przywiązać się liną ze specjalnym zabezpieczeniem blokującym linę w momencie spadania. Lina w tym czasie przymocowana jest solidnie do uprzęży, dzięki czemu nie ma ryzyka, że w jakikolwiek sposób spadniemy z dachu. Dzięki takiemu zabezpieczeniu można poruszać się w poziomie i pionie, co jest szczególnie przydatne na przykład przy myciu okien. Można wówczas zacząć z dachu i stopniowo opuszczać się na linie z naszym sprzętem.

Warto jednak zaznaczyć, że tego typu zabezpieczenia muszą zostać najpierw założone przez wykwalifikowanego montera. Od tego, w jaki sposób przebiegnie montowanie systemów asekuracyjnych będzie zależało bezpieczeństwo ludzi, na wysokości nawet kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Wszelkiego rodzaju punkty kotwiczące czy punkty dostępu powinny być zakładane przez jedną osobę, inna zaś powinna sprawdzać później jej pracę. To standardowa procedura, która zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez nieuwagę. Specjalnie oddelegowana do tego osoba z firmy montującej asekuracyjne systemy, powinna sprawdzać także, czy osoby na budowie prawidłowo zakładają swoje uprzęże przed wejściem na dach i czy liny mają zawiązane standardowe węzły. Należy dodatkowo zaznaczyć, że wchodzenie na dach nawet z asekuracją nie jest możliwe bez przejścia odpowiedniego szkolenia.

Nie każdy ma predyspozycje do tego, by pracować na wysokości. Jeśli jednak mamy już odpowiedni zespół, należy zadbać o to, by przeszkolony monter przyjechał założyć dla nas systemy asekuracyjne. Dzięki temu każdy pracownik będzie mógł wykonywać swoje obowiązki w bardzo komfortowy sposób i nie będzie musiał się martwić, że cokolwiek może mu się stać. Nawet z asekuracją człowiek może odczuwać drobny lęk, ale w rzeczywistości wszystko odbywa się bardzo bezpiecznie.