Zastosowanie gabionów kiedyś i dziś

Kosze wypełnione kamieniami stosowane były już w czasach starożytnych, w Egipcie i Chinach. Były używane jako stabilizatory skarp i nadbrzeży. Kiedyś budowane z nich również bastiony wojenne i umacniano koryta rzek.

Gabiony do ogrodu

gabionyTo świadczy o długowieczności i różnorakim zastosowaniu koszy gabionowych. Modułowe ustawienie gabionów daje możliwość zmiany aranżacji ogrodzenia, jak i jego wysokości. Łączenie dowolnych elementów daje możliwość uzyskania konstrukcji gabionowych o niezwykłych kształtach i niepowtarzalnych formach. Zmieniać można również wypełnienie w koszach, które tworzą daną konstrukcję. Dzięki tej mobilności ogrodzenia gabionowego dopasujemy go do naszych potrzeb zaistniałych w danym momencie. Ogrodzenia tego typu to połączenie metalowych koszy oraz siatki, jak również wypełnienia dowolnie dobranego według naszych potrzeb i upodobań. Wyróżnia je ponadczasowy i nowoczesny design, a także łatwość ich konserwacji i trwałość. Tę ostatnią cechę zawdzięcza ocynkowaniu. Ocynk wnika w najgłębsze struktury metalu i chroni go przed rdzewieniem. Z gabionów z powodzeniem stworzyć można również grille, ławki, a także donice ogrodowe. Kosze gabionowe wypełnione kamieniami bądź tworzywem szklanym stanowić będą ścianę odgradzająca posesję od reszty otoczenia, tworząc przy tym efektowną ozdobę. Z gabionów wykonywane są także często mostki i kładki przy stawach, jak i stelaże do bram wjazdowych.

gabionyDzięki takim dodatkom ogród lub park zyskuje niesamowity klimat. Miejsca, w których zamontowane są ogrodzenia gabionowe zyskują tajemniczość oraz klasę. Istnieje możliwość dodatkowego podświetlenia wypełnienia koszy gabionowych światłem lamp ogrodowych, bądź oświetleniem ledowym znajdującym się pośród kamieni, w środku kosza. Gabiony na lata służyć będą zarówno jako ogrodzenie oraz inne elementy wyposażenia ogrodu. Są one znacznie tańsze niż ogrodzenia murowane. Poza funkcją dekoracyjną jaką pełnią, są także wytrzymałe oraz mogą ochraniać dom nie tylko przed nieproszonymi osobami, lecz także przed pojazdami. W momencie, gdy dom znajduje się nieopodal często uczęszczanej drogi. Ogrodzenie zbudowane z gabionów jest odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz czy opady deszczu. Kosze gabionowe są wykorzystywane w wielu miejscach, jak również w dużej ilości branż, ponieważ stanowią oryginalny sposób aranżacji jaką może dać niewielka architektura dla otoczenia zewnętrznego, takie jak ogrody prywatne i przestrzeń publiczna.

Połączenie stali z kamieniem lub tworzywem szklanym to nietuzinkowe, a zarazem ponadczasowe rozwiązanie. Kosze gabionowe wykorzystywane są również jako podesty tarasów, a nawet rusztowanie schodów.