Domy z drewna

Domy z bali – zalety i wady

Dom z bali to bardzo charakterystyczny rodzaj domu. Z daleka widzimy drewniany obiekt, powstały ze złożenia walcowatych belek drzewnych. Dom z bali, tak jak każdy dom z drewna, może być wykonany w różnym stylu. Są domy klasyczne i nowoczesne, jak również regionalne domki góralskie.

Domy z bali są korzystne

Budowa domu z baliWidać je od morza, po Tatry, od wschodu do zachodu. Ile mają zalet, a jakie mają wady? Budowa domu z bali pod klucz to przede wszystkim dobra opcja z punktu widzenia finansowego. Dom drewniany jest może tylko nieco tańszy od murowanego, jednak zyski otrzymamy podczas jego użytkowania. Drewno zapewnia doskonałą izolację cieplną. Jeśli dodatkowo zastosujemy wełnę mineralną, to taki dom będzie idealnie zabezpieczony przed chłodem. Drewno to także materiał ekologiczny i trwały, zatem nie musimy się martwić o to, że dom nie przetrwa długo. Zaletą domu z bali jest również szybkość jego wykonania, jak i czas w jakim można to wykonać. Dom murowany należy robić wiosną i latem, wtedy kiedy jest sucho i ciepło. Natomiast domy z drewna mają jedynie betonowe fundamenty, a reszta może być wykonana w dowolnym terminie. Zaletą domu z bali jest także to, że jest on unikatowy, szczególnie w kontekście wnętrz.

Domy z drewnaWiększość osób decyduje się na zachowanie drewnianych ścian, sufitów i podłóg, można jednak zastosować ścianki karton-gipsowe i wykończyć dom z drewna, tak jak murowany. Domy z bali mają również wady. Nie wszędzie będą one pasowały. Najlepiej wyglądają jako domki letniskowe na łonie natury, lub choćby otoczony dużym ogrodem. Na przedmieściach czy w środku miasta nie wpasują się w otoczenie. Wada domów z bali może być także to, że nie wszędzie można znaleźć firmę zajmującą się takimi budowami. W większych miastach na pewno będzie to łatwiejsze, niż na wsi. Co prawda jest coraz więcej przedsiębiorców, którzy zajmują się domami z bali czy domami szkieletowymi drewnianymi, jednak nie zawsze trafimy na taką, która ma duże doświadczenie i jest w stanie wykonać prawidłowo nasz projekt, jak również sprowadzić dobre gatunki zabezpieczonego drewna (nie każde nadaje się na budowę domu np. sosna jest zbyt miękka i sprawdzi się tylko do wnętrz i wykonania mebli). Mimo trudności ze znalezieniem właściwej formy i wpasowaniem domu z bali do otoczenia to i tak posiadają one więcej zalet niż wad.

Oszczędność, brak strat ciepła, szybkość stawiania, możliwość budowy w dowolnym miesiącu roku, czy niepowtarzalny klimat bez wątpienia przyciągną wielu klientów marzących o stylowym tradycyjnym lub nowoczesnym domu z bali.