Wpływ kształtowników na parametry okna

Kształtowniki okienne są podstawowym elementem należącymi do konstrukcji okna. Wykonywane są z polichlorku winylu, który charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami wytrzymałościowymi. Nie ma jednak na rynku jednego rodzaju kształtowników – mogą mieć one bowiem różną jakość, o czym świadczą ich klasy.

Profile okienne a parametry okna

oknaZgodnie z polską normą, jeśli chodzi o kształtowniki okienne z PVC, wyróżnia się klasy A, B oraz C – o tym, do której klasy należy kształtownik, decyduje grubość ścianki. Na przykład, w przypadku klasy A, mowa jest o kształtownikach, których powierzchnia widoczna ścianki przekracza grubość 2,8 mm. Mimo iż większość producentów uważa, że grubość ścianek nie ma dużego wpływu na to, jakimi właściwościami będzie charakteryzowało się okno, to niektórzy zwracają jednak uwagę na to, że klasa kształtownika w pewien sposób łączy się z wartością mówiącą o sprężystości oraz nośności elementu, dlatego mimo wszystko jeżeli zależy nam na jak najlepszych parametrach, wybierajmy okna z kształtownikami o dobrej klasie. Jeżeli zastanawiamy się, jakie wymiary kształtownika będą najlepsze, pamiętajmy, że szerokość profili ma wpływ na wielkość powierzchni szyb. Jeżeli wybierzemy wąskie profile, wtedy będziemy musieli dobrać do nich większe szyby.

oknaTo plus, gdyż takie okna polecane w Nadarzynie, z dużymi szybami, sprawiają, że do pomieszczeń może docierać więcej światła dziennego. Nie należy bagatelizować też głębokości kształtowników okiennych. To właśnie ten parametr ma największy wpływ na uzyskanie bardzo dobrej izolacyjności, zarówno jeśli chodzi o uszczelnienie przed uciekaniem ciepła, jak i przed hałasem. Ponadto ma to znaczenie dla odporności okna na obciążenie wiatrem. Warto wiedzieć, że ten parametr, jakim jest głębokość profilu okiennego, jest zależny od tego, ile znajduje się w nim komór wewnętrznych. Obecnie producenci proponują między innymi profile pięciokomorowe, które bardzo dobrze sprawdzają się w budownictwie pasywnym oraz energooszczędnym. Nowością są profile ośmiokomorowe, które charakteryzują się najlepszymi parametrami.

Jak widać, wybór jest naprawdę szeroki – wiedząc o tym, jak duże znaczenie dla właściwości okna mają właśnie kształtowniki, z pewnością będziemy zwracać uwagę na to, jakie profile występują w danym modelu okna. W ten sposób uda nam się dobrać najlepszą stolarkę okienną. Oczywiście same kształtowniki to nie wszystko – zwracajmy też uwagę na rodzaj zastosowanej szyby, na to, czy jest to szyba dwu- czy może trzywarstwowa. To też ma bowiem duże znaczenie.