Wady i zalety podgrzewaczy do basenu

Zarówno w basenach krytych, jak i otwartych, istnieje konieczność podgrzewania wody, aby jej temperatura była komfortowa dla kąpiących się osób. W basenach zamkniętych jest to o tyle łatwe, że zmienność temperatury i wilgotności jest w pomieszczeniach znacznie niższa niż na zewnątrz. Szereg czynników wpływa na zapotrzebowanie ciepła w basenach otwartych (stosowanie folii solarnej, osłonięcie basenu, przeszkody zacieniające basen, głębokość).

Podgrzewacz do małego basenu

podgrzewacz do basenuDo grzania wody w basenie możemy wybrać (w zależności od naszych potrzeb): wymienniki ciepła, pompy ciepła, kolektory słoneczne, elektryczne podgrzewacze wody. Podgrzewacz do basenu jest dobrą metodą dla niewielkich basenów odkrytych. Bardzo szybko podgrzewają one wodę w basenie i są łatwe w montażu. W zestawie z podgrzewaczem jest termostat do ustawienia żądanej temperatury wody w basenie od 0 do 45 stopni Celsjusza. Praktyczny bezpiecznik zapobiegnie przegrzaniu lub przepaleniu. Podgrzewacze wykonane są z tworzywa sztucznego, ze stali albo z niezwykle trwałego stopu tytanu (do basenów ze słoną wodą). Na rynku dostępne są podgrzewacze o różnej mocy. Moc minimalna wynosi 3kW, a największa- 18kW. Wybór podgrzewacza o odpowiedniej mocy zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań klienta. Wady podgrzewaczy to ich wysoki koszt eksploatacji (zużycie energii elektrycznej jest wysokie) i dosyć duża awaryjność systemu.

podgrzewacz do basenuDlatego też podgrzewacze elektryczne stosuje się zwykle wtedy, gdy z różnych względów niemożliwe jest użycie wymienników ciepła, pomp czy kolektorów. Podgrzewacze do basenu montuje się poziomo (zgodnie z instrukcją), tak aby zawsze był całkowicie wypełniony wodą. Jeśli podgrzewacz umieszczony jest w sąsiedztwie materiału palnego, między podgrzewaczem a ścianą należy umieścić płytę żaroodporną lub inne zabezpieczenie. Płyta powinna zachodzić 10cm poza zewnętrzne krawędzie podgrzewacza, a samego podgrzewacza nie wolno przykrywać. Podgrzewacz należy podłączyć elektrycznie za pomocą jednego lub dwóch styczników. Jego instalacja elektryczna musi być wykonana tak, aby jego włączenie nie było możliwe bez pracującej pompy filtra urządzenia (prąd włączający stycznik podgrzewacza podłącza się przez zabezpieczenie silnika pompy). Podgrzewacz musi być zainstalowany na przewodzie powrotnym do basenu, za filtrem.

Dozowanie chloru i innych substancji chemicznych musi odbywać się za podgrzewaczem, aby uniknąć korozji. Elektryczny podgrzewacz do basenu jest idealnym rozwiązaniem grzewczym dla niewielkich basenów otwartych. Bardzo szybko podgrzewa on wodę do żądanej temperatury, a ich montaż jest prosty. Niestety, zużywają dużo prądu, przez co koszty ich eksploatacji są wysokie.