charnwood

Brytyjska marka pił Charnwood

Na polskim rynku pojawiło się wielu producentów różnego rodzaju pił. Poczynając od pił tarczowych, przez stołowe, dochodząc do poręcznych pił łańcuchowych. Ostatnie charakteryzują się mniejszym formatem niż dwie z pił wymienionych wcześniej. Producenci pił widząc zapotrzebowanie zaczęło udostępniać swoje maszyny na rynek europejski.

Stołowa piła do drewna

charnwoodTak stało się na przykład z brytyjską firmą Charnowood. Wiele zakładów zajmujących się stolarką bądź pochodnymi zajęciami, jak i osób, które nie zajmują się branżowo cięciem drewna oraz innymi pracami wiążącymi się z użyciem któregoś z rodzaju pił zaopatrują się w te maszyny. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każdy mężczyzna, a także każda kobieta lubiąca majsterkować i tworzyć coś od podstaw własnymi rękoma doceni fakt, jakim jest posiadanie własnej piły. Na przeciw tym osobom, jak i profesjonalnym zakładom stolarskim wychodzi wspomniana wcześniej brytyjska marka Charnwood. Marka ta charakteryzuje się wspaniałą jakością. Wyróżnia ją również to, iż swoje maszyny tworzy z najwyższą precyzją, dla najbardziej wymagających klientów. Nawet tych, dla których niezawodność oraz precyzyjność cięcia jest nadrzędna. Stołowa piła – Charnwood wyróżnia się spośród innych pił, odrębnych producentów jakością i funkcjonalnością. W jej skład wchodzą takie elementy, jak oczywiście niezawodna piła oraz stół i prowadnica. Pił stołowych używa się najczęściej podczas obrabiania większych elementów drewna, których obróbka ręczną piłą, na przykład manualną piłą łańcuchową byłaby niemożliwa bądź utrudniona.

charnwoodPiły stołowe przeznaczone są zwłaszcza do cięcia wzdłużnego drewna, jak również do cięcia skośnego i piłowania lub fryzów. Podczas wzdłużnego piłowania elementów drewnianych, materiał należy prowadzić równo po stole, jednocześnie dociskając go do prowadnicy i wspomnianego stołu. Zadanie to jest skomplikowane, zwłaszcza dla osób niezwiązanych ściśle z branżą stolarską, dlatego należy uważać. Istotnym jest również to, z jakiej maszyny korzystamy. Nie wszyscy producenci kładą tak wielki nacisk na zabezpieczenia i budowę piły co brytyjska marka Charnwood. Ostrożność należy zachować jednakże zawsze, bez wyjątku oraz bez różnicy z jakiej piły korzystamy. Piły Charnwood w większości przystosowane są także do piłowania poprzecznego materiału. Wiele z nich jest przystosowanych zarówno do obróbki poprzecznej, a także wzdłużnej. Jest to spowodowane możliwością przełożenia prowadnic. Cięcie poprzeczne polega na przyłożeniu elementu drewnianego do prowadnicy i przesuwaniu go wzdłuż wyznaczonego rowka, utworzonego w stole wraz z ruchomą płytą.

Nie zważając na rodzaj wykonywanych prac z użyciem pił należy zwracać zawsze uwagę na jakość i budowę maszyny, gdyż w zależności od producenta może być ona bardziej lub mniej przemyślana. Niektóre z pił produkowane są wyłącznie do wykorzystania w zakładach przemysłowych, stolarskich.