Trzcina na dach

Trzcinowe dachy – wysoka jakość w uczciwej cenie

W czasach średniowiecznych stosowano pokrycia trzcinowe oraz słomiane w charakterze tymczasowym, podczas remontu lub budowy. Często okazywało się, że ich efektywność jest na tyle wysoka i satysfakcjonująca, że pozostawiano je na stałe. Zwiększone zainteresowanie strzecharstwem można zaobserwować od lat 70. XX wieku. Przodowały w tym takie kraje jak Anglia, Holandia, Belgia czy Szwecja. Obecnie, wyższy koszt takiego poszycia rekompensuje fakt, że nie jest potrzebna dodatkowa warstwa termoizolacyjna, a wytrzymałość stoi na najwyższym poziomie.

Solidna trzcina dachowa współcześnie

 Trzcina na dachNa koszt wykonania poszycia z trzciny wpływa, między innymi, kształt. Najprościej układa się dach z kopertowym wierzchem. W przypadku dachu dwuspadowego konieczne jest stosowanie wyższych rusztowań i wiatrownic. Wielopołaciowe dachy o różnorodnej konstrukcji są najtrudniejsze w pokryciu. Liczba i kształt okien, obróbka kominów oraz wykończenie kalenicy także wpływają na koszty montażu. W zamian za cenę od 300 do nawet 500 złotych za metr kwadratowy uzyskuje się poszycie, którego trwałość może sięgać od 50 do 100 lat bez potrzeby dodatkowych napraw. Jedyną ingerencją jest impregnacja poszycia. Wytrzymałość poszycia w dużej mierze zależy od jakości trzciny, kąta nachylenia dachu oraz poprawności przeprowadzenia prac montażowych. Stosowana obecnie solidna trzcina na dach chroni zarówno przed warunkami atmosferycznymi, jak i przed pożarem.

 Trzcina na dachBudynki pokryte trzciną muszą znajdować się przynajmniej 24 metry od zabudowań z dachami podatnymi na rozprzestrzenianie się pożaru oraz lasów, a także 15 metrów od dachów ogniotrwałych. Taki dom musi znajdować się przynajmniej 12 metrów od granicy działki budowlanej. Zastosowany do montażu drut chromoniklowy jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Zapobiega to rozluźnianiu się trzciny i jednocześnie utrudnia dostęp tlenu podsycającego płomień. Wytwarza się naturalna zapora dla ognia. Możliwe jest wykonanie dodatkowej wewnętrznej izolacji ogniotrwałej za pomocą wełny mineralnej lub ogniotrwałej płyty gipsowej. Nowy dach z trzciny ma jasny, słomiany kolor. Z czasem w naturalny sposób będzie on ciemniał i szarzał. W ramach konserwacji dachu należy oczyszczać go z liści i gałęzi blokujących naturalny odpływ wody. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na okap, części zacienione oraz nisze.

Czas realizacji inwestycji zależny jest od wielkości dachu oraz jego indywidualnych cech. Duży kąt nachylenia, nie mniejszy niż 40 stopni, wydłuża żywotność poszycia dachowego. Na lukarnach kąt nie może być mniejszy niż 28 stopni. Mimo licznych warunków, na dachy z trzciny decyduje się coraz więcej polskich inwestorów i domowników.