Półki w w bibliotece

Składany regał modułowy w archiwach

Firmy i instytucje potrzebują specjalnych archiwów do przechowywania najważniejszej dokumentacji czy kolekcji książek. Takie miejsca wymagają specjalnej aranżacji, zapewniającej bezpieczeństwo kolekcji. Ich funkcjonalny układ potrzebuje odpowiedniego umeblowania, takiego jak przede wszystkim składany regał. Musi on posiadać specjalne parametry, by jak najlepiej zapewniał praktyczne użytkowanie.

Solidne regały modułowe pod księgozbiory

ArchiwumNajczęściej w archiwach korzysta się z modułowych i składanych regałów, o stabilnej i mocnej konstrukcji z metalu. Są one wykonywane na specjalne zamówienie, tak by dopasować ich wymiar do wnętrza, a poszczególne odległości między półkami do rozmiarów zawartości. Posegregowane w teczkach czy segregatorach dokumenty łącznie posiadają dużą wagę, ważne jest więc korzystanie z regałów magazynowych o dużym udźwigu. Na rynku dostępne są nawet takie o łącznej sile udźwigu do pół tony. Są tak skonstruowane, by na długiej półce ciężar materiałów rozkładał się równo. Szerokie śruby i pręty tworzące konstrukcję gwarantują stabilność. Ważne jest tutaj także użycie specjalnych kotew, łączących tył konstrukcji ze ścianą. Stabilne składane regały modułowe można dowolnie przerabiać i łączyć, dzięki czemu łatwo jest dokonywać częstych modernizacji wraz ze zmieniającymi się potrzebami danej instytucji. Ważne, by użyte do zabezpieczenia dolnej części płyty wiórowe były odporne na wgniecenia.

Półki w w biblioteceProblemem takich miejsc może okazać się wilgoć — wszelkie materiały muszą znajdować się w większej odległości od podłogi i ścian. Nie mniej znacząca jest także głębokość półek. Użytkownik musi mieć łatwy dostęp do znajdujących się na nich materiałów, co gwarantuje utrzymanie porządku, co jest kwestią priorytetową w zarządzeniu archiwami. Ten typ regału wykonuje się na specjalne zamówienie. Warto wybierać firmy, które specjalizują się w ich wykonywaniu, ponieważ fachowcy potrafią przedstawić optymalny projekt, a także zaproponować dodatkowe rozwiązania w postaci szaf zamykanych i innych elementów wyposażenia, takich jak na przykład ograniczniki. Montaż konstrukcji jest prosty, ale czasochłonny w wypadku regałów dużych rozmiarów, dlatego lepiej jest zamówić mebel wraz z usługą składania. W przypadku wyjątkowych potrzeb można także zamówić specjalny typ regałów przesuwanych. Każdy z nich można łączyć z innym, co pozwala zaoszczędzić wiele miejsca po złożeniu. Przesuwne regały wykorzystuje się w dużych archiwach. Taka konstrukcja dodatkowo zapewnia utajnienie dokumentacji będącej częścią kolekcji zastrzeżonej.

Wykorzystanie odpowiednich regałów w archiwach ma olbrzymie znacznie dla ich działania i organizacji. Dobrze zaaranżowane regały ochronią kolekcję przed niszczeniem, a także pozwolą na praktyczne zarządzanie dokumentacją i doskonałą organizację pracy wszystkich osób zarządzających.