Rekuperacja, jedno z rozwiązań w nowym domu.

W nowo budowanych domach bardzo istotnym aspektem jest oszczędność. Dlatego od pewnego czasu, w Polsce powstaje coraz to więcej domów pasywnych oraz energooszczędnych. Owszem, są to domy trochę droższe w budowie od tych tradycyjnych, jednakże oszczędzanie zaczyna się już od pierwszego dnia po zamieszkaniu w takim domu.

Już sama konstrukcja jest zrobiona w taki sposób, że są wyeliminowane wszystkie miejsca związane ze stratą ciepła. Kolejnym ważnym aspektem są pompy ciepła, w których źródłem ciepła są: woda oraz grunt. W okresie zimowym, na głębokości poniżej jednego metra temperatura wody ma wartość od ośmiu do dziesięciu, zaś gruntu od zera do ośmiu stopni Celsjusza. Są to wystarczające temperatury do tego, aby ogrzać dom podczas mrozów. Jest jeszcze pompa ciepła zasilana powietrzem, jednakże mamy taki klimat, że w zimie takie urządzenie nie sprawdziłoby się. Kolejnym rozwiązaniem w domach energooszczędnych jest zastosowanie rekuperacji, która polega na odzyskiwaniu ciepła za pomocą wentylacji mechanicznej oraz rekuperatora. W gdy temperatury są dodatnie oraz niebo jest w miarę przejrzyste, jest możliwość korzystania z kolektorów słonecznych. Dzięki nim bardzo szybko i bez jakichkolwiek przeszkód możliwe jest zagrzanie wody w dużych wymiennikach ciepła. Koniec końców można zauważyć, że jest wiele sposobów na oszczędny dom. Wymienione pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz rekuperacja Wrocław są tylko kilkoma przykładami.

Koszt inwestycyjny tych rozwiązań może nie jest najniższy, jednakże już po kilku miesiącach będzie można zauważyć jakie oszczędności niosą one ze sobą.