Projektowanie ogrodów w stylu zen

Osoby, które skupiają się na własnym samorozwoju duchowym, bardzo chętnie przebywają w miejscach, gdzie mogą w spokoju oddać się rozmyślaniom. Odpowiedni nastrój sprzyja medytacjom. Taką atmosferę uzyskuje się w ogrodach zen, które charakteryzują się dużymi, wolnymi przestrzeniami.

Filozofia zen a projekt ogrodu

projektowanie ogrodów Projektowanie ogrodów w mazowieckim, przeprowadzane przez profesjonalistów, obejmuje tworzenie ogrodów w różnych stylach – w tym właśnie w stylu zen. Taki ogród będzie na pewno odznaczał się świeżością i stanowił zaskoczenie dla osób, które przywykły do widoku nowoczesnej architektury. Głównym elementem kompozycyjnym ogrodu zen są kamienie. Wyrazistość uzyskana zostaje dzięki oszczędności środków wyrazu. Najważniejszy przy projektowaniu ogrodu zen jest właśnie minimalizm – to obecność nielicznych tylko elementów sprawia, że całość prezentuje się ekspresyjnie. Ponadto kompleksowe projektowanie ogrodów w mazowieckim pozwala na wydobycie symbolicznych znaczeń. Ogród w tym stylu zaciekawi każdego – nawet osoby, które lubią upiększenia i dekoracje. W ogrodzie zen jest ich naprawdę niewiele, ale za to są naprawdę spójne ze sobą. Łagodne, obłe kształty kamieni dobrze komponują się z płaskimi, drewnianymi mostkami ogrodowymi.

projektowanie ogrodów W naszym ogrodzie mogą znaleźć się też drzewa i kwitnące krzewy – choć tradycyjny ogród zen skupiał się na płaskiej przestrzeni, dzisiaj można z powodzeniem wprowadzić zastane już elementy ogrodu do tradycji zen. Jeżeli więc dotychczas w naszym ogrodzie znajdowało się wiele roślin, a my dopiero teraz zdecydowaliśmy się na przekształcenie terenu w ogród zen – nie musimy wycinać drzewek. W końcu zen jako filozofia nie odrzuca rzeczywistości czy negatywnych emocji, a akceptuje je i próbuje zrozumieć. Również więc w projektowaniu ogrodów zen nie chodzi o odrzucanie istniejących elementów – ale o takie ich wkomponowanie w styl, aby całość prezentowała się świeżo i wyraziście, ale przy tym spokojnie. Warto w ogrodzie w stylu zen zdecydować się na jakieś źródełko wody – na przykład skromny strumień czy gładki staw. Działanie wody zawsze jest uspokajające – niezależnie od tego, czy jest to równa tafla wody czy porusza nią wiatr. Chociaż piasek i żwir mogą symbolicznie zastępować wodę, z pewnością jednak oczko wodne nada ogrodowi odpowiedniego klimatu, który będzie sprzyjał kontemplacji.

Taki spokojny wygląd ogrodu zen z pewnością pozwoli oczyścić umysł ze stresu, zrelaksować się i poddać refleksjom. W ogrodzie zen będziemy mogli ćwiczyć też uważność – osiągnięcie świadomości bycia tu i teraz nie jest bowiem takie proste: w każdej chwili pochłonięci jesteśmy różnymi myślami, które odnoszą się do przeszłości lub przyszłości – bardzo ciężko jest skupić się na tym, co dzieje się teraz – jedynie na szumie trawy czy na śpiewie ptaków. Ogrody zen to umożliwiają.