dywan w pokoju

Pranie dywanów – przydatne informacje

Dywany to piękne ozdoby każdego pomieszczenia. Można je ułożyć w salonie pod stolikiem kawowym, w sypialni koło łóżka, a specjalne wersje dywaników znajdą zastosowanie w łazience, tak by po kąpieli nie stawać na chłodnych kaflach. Żeby jednak dywan faktycznie doskonale się prezentował przez długi czas, to trzeba o niego odpowiednio dbać – wtedy nie straci intensywnego koloru, ani trwale się nie odbarwi.

Ekstrakcyjne pranie dywanów

pranie dywanów Cotygodniowe odkurzanie dywanu, czy jego trzepanie pozwala na pozbycie się kurzu. Są to zabrudzenia powierzchniowe – jeśli kurz wniknie w głębsze włókna dywanu, to samo odkurzanie na nic się zda. Przez kurz dywan będzie się kiepsko prezentował – będzie jakby poszarzały, kolor nie będzie intensywny, całość będzie wyglądała na starą i zaniedbaną. W dodatku kurz może nasilać problemy z oddychaniem, szczególnie u osób z astmą i alergiami. Odkurzanie to jednak proces niezbędny by można było przejść do dalszych etapów sprzątania. Jeśli ma się w domu psa czy kota to do czyszczenia dywanu niezbędna okaże się obrotowa szczotka elektryczna. Dzięki długim, obracającymi się włóknom wyciąga ona sierść z dywanu, nawet tą która osiadła głęboko we włóknach.Co w przypadku kiedy chcemy dobrze oczyścić dywan i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu? Wtedy do akcji wkraczają środki piorące.

dywan w pokojuProszki piorące wysypuje się na dywan, delikatnie wciera, a następnie odsysa odkurzaczem. To pranie na sucho, mające głównie za zadanie pozbycie się odoru np. zwierząt domowych. Nieco lepsze są piany i płyny do prania na mokro. Tu zwykle rozcieńcza się je z wodą i gąbką szoruje dywan. Jest to pracochłonne, ale pozwala na lepsze doczyszczenie dywanu i pozbycie się trudniejszych zabrudzeń. Najlepsze efekty daje jednak ekstrakcyjne pranie dywanów w Warszawie we Włochach. Jest to pranie w którym roztwór środka myjącego rozpuszczonego w wodzie jest wtłaczany we włókna dywanowe, a następnie szybko rozpuszczany. Wysokie ciśnienie sprawia, że woda dociera do głębokich partii dywany, a jej szybkie pozbywanie się sprawia, że tkanina nie nasiąka. Nie odkształci się zatem, a przy tym będzie krócej schła. Pranie ekstrakcyjne nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale także alergeny i roztocza. Jest to w zasadzie rodzaj odnowienia tapicerki, a nie tylko jej czyszczenia.

Kończąc rozważania, czyszczenie dywanów może odbywać się na wiele sposobów. Wykorzystuje się tu odkurzacze zwykłe i piorące, proszki i płyny, czy różne szczotki. Grunt to dopasować metodę sprzątania do tego jaki efekt chcemy osiągnąć i z jakiego materiału wykonany został dywan.