W Poznaniu swoją siedzibę ma niejeden producent oczyszczalni ścieków. Mieszkańcy terenów pod Poznaniem coraz częściej bowiem decydują się właśnie na własną przydomową oczyszczalnię aniżeli na przyłącze kanalizacyjne do miejskiej sieci. Wśród różnych rodzajów oczyszczalni, warto wymienić tę ze złożem biologicznym. Cieszy się ona bowiem największą popularnością.
Budowa i działanie biologicznej oczyszczalni ścieków
Jak jest zbudowana taka skuteczna biologiczna oczyszczalnia z Poznania? Składa się ona z kilku elementów – jest to osadnik gnilny, złoże biologiczne, oraz odbiornik oczyszczonych ścieków. Ścieki zaczynają swoją podróż od osadnika gnilnego. Tam muszą być przetrzymywane przez około 2 lub 3 dni, gdyż jest to czas niezbędny do wykonania wstępnego podczyszczania z udziałem mikroorganizmów beztlenowych. W następnym kroku ścieki przepływają grawitacyjnie do drugiego zbiornika, w którym znajduje się złoże biologiczne. W tym zbiorniku zachodzić będzie oczyszczanie tlenowe. W zależności od rodzaju oczyszczalni, możemy mieć do czynienia ze złożem biologicznym zraszanym oraz obrotowym. Pierwsze z wymienionych służy do usuwania zanieczyszczeń organicznych. Materiał filtracyjny stanowi tworzywo sztuczne, na którego powierzchni umieszczona została błona biologiczna, nieustannie się rozwijająca – są to bakterie, które oczyszczają ścieki.
Zanieczyszczona woda dostaje się do zbiornika od górnej części i stopniowo przesącza się przez złoże na sam dół. W ten sposób ścieki zostają rozłożone i oczyszczone. Jeśli chodzi zaś o zbiornik ze złożem obrotowym, ten polecany jest jedynie w tych obiektach, w których ścieki oddawane są do oczyszczalni w sposób nierównomierny. Niezależnie od rodzaju złoża, ścieki zawsze zostają tak samo oczyszczone i mogą być odprowadzone do środowiska – do wody lub do gruntu. Tak mniej więcej działa biologiczna oczyszczalnia ścieków. Ale wiele osób zadaje poznańskim producentom pytanie, jakie są tak naprawdę zalety złoża biologicznego, które sprawiają, że warto wybrać właśnie to rozwiązanie, a nie inne. Producenci wskazują tutaj na fakt, iż złoże biologiczne umożliwia redukcję zanieczyszczeń na poziomie ponad 95%. Ponadto takie biologiczne oczyszczalnie charakteryzuje długa żywotność.
Do ich produkcji wykorzystuje się bowiem tworzywa sztuczne posiadające wzmocnione konstrukcje, dlatego taka oczyszczalnia mimo iż jest narażona na agresywne substancje ze ścieków, może służyć dobrze przez naprawdę długie lata. Wśród zalet wymienia się także naprawdę prostą obsługę urządzenia. To właśnie dlatego warto wybrać biologiczną oczyszczalnię ścieków z Poznania.