Listwy przypodłogowe to niezbędny element wykończenia podłogi. Bez nich szczeliny dylatacyjne byłyby niezabezpieczone. Zbierał by się w nich brud i kurz, ściana byłaby niezabezpieczona, w dodatku końce panel i kable byłyby w pełni widoczne. W związku z tym można uznać, że bez listew przy podłodze pomieszczenie nie wyglądałoby atrakcyjnie, ściany szybciej by niszczały, a do tego trzeba byłoby więcej czasu poświęcić na porządki.
Listwy w korzystnej cenie
Nie warto jednak kupować byle jakich listew, pierwszych jakie znajdziemy w sklepie. Lepiej jest się zastanowić nad tym z jakiego materiału powinny być wykonane, jaki mają mieć wzór i kolor. Jeśli chodzi o barwę to najczęściej kupuje się listwy w tej samej barwie co panele. Wtedy podłoga jest jednorodna, nie trzeba się martwić o dopasowanie kolorystyczne. Jednak zawsze warto nieco poeksperymentować. Nie trzeba od razu decydować się na listwy czerwone, czy pomarańczowe, ale już stylowe listwy białe to ciekawa i modna opcja. Różne są też kształty i wzory listew. Są listwy płaskie, wałki, półwałki, wysokie listwy z tłoczeniami. Dzięki temu można je dobrać do wystroju pomieszczenia. Na przykład półwałek będzie bardzo słabo widoczny, szczególnie w ,,drewnianym” kolorze. Dzięki temu pasuje do minimalistycznie urządzonych pomieszczeń. Z kolei wysokie, żłobione listwy będą dobre do pomieszczeń w stylu francuskim i glamour, które słyną z różnych zdobień. Warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonywane są listwy, a co się z tym wiąże – ile będą one kosztowały.
Na przykład ozdobne lakierowane listwy MDF można nabyć w korzystnej cenie. Również listwy styropianowe i PCV nie są drogie. Najdroższą wersja będą specjalne listwy ze stali lub aluminium lub listwy z drewna naturalnego (nie płyt wiórowych czy sklejki). Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Na przykład metal nie prezentuje się zbyt elegancko, ale jest za to najbardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, jak i te spowodowane działaniem wody. Listwy z litego drewna są najbardziej ekskluzywne i eleganckie. Jednak trzeba je bardzo pielęgnować i zawsze zachodzi niebezpieczeństwo, że z drewno z czasem zacznie butwieć. Listwy polistyrenowe i PCV są bardzo lekkie, dostępne w szerokiej gamie wzorów, całkiem nieźle się prezentują.
Jednak łatwo jest je uszkodzić np. zarysować, czy złamać. Wybierając listwy przypodłogowe trzeba się kierować nie tylko względami praktycznymi, ale i estetycznymi. Dzięki temu wybierze się idealnie dopasowane do podłogi i do wnętrza listwy ładne, trwałe, łatwe do zamoncowania.