Mężczyzna przy regałach magazynowych

Jakie normy powinny spełniać regały półkowe?

Mocne konstrukcje regałowe stanowiące wyposażenie hal przemysłowych, archiwów, bibliotek, instytutów czy magazynów, powinny spełniać określone normy prawne. Nie tylko muszą odznaczać się solidnością i pojemnością, ale muszą także być zaprojektowane w myśl zasad BHP. Wielkopolska to województwo, w którym można znaleźć wiele firm oferujących regały najwyższej klasy.

Solidne regały półkowe a BHP

MagazynWyposażenie magazynów i innych przestrzeni do składowania towarów wymaga inwestycji finansowej. Inwestorzy i przedsiębiorcy nie powinni nigdy oszczędzać w tej kwestii. Na rynku można znaleźć wiele ofert regałów używanych — ich cena jest niższa, ale taki zakup nie pozostawałby bez ryzyka względem kwestii bezpieczeństwa. Każdy regał jest wyposażony w tablicę informacyjną, która określa takie jego parametry jak np. nośność. Choć używany mebel również będzie ją posiadał, informacje na niej zawarte w tym przypadku mogą mijać się z prawdą, ponieważ wystarczy tylko lekka zmiana konfiguracji regału, by maksymalne obciążenie uległo zmianie. Siła nośności jest zmienna, jeśli tylko nowy użytkownik np. przestawi belkę w regale. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór nowych regałów od najlepszych producentów. W województwie wielkopolskim istnieją firmy oferujące solidne regały półkowe Poznań jako centrum biznesowe Wielkopolski odznacza się konkurencyjnością takich firm.

Mężczyzna przy regałach magazynowychNajlepsi specjaliści wykonują projekt w dopasowaniu nie tylko do wymiarów danej przestrzeni, ale także z uwzględnieniem maksymalnego obciążenia. Projekt takich regałów zawiera obliczenia dotyczące nośności, wyliczone dla konkretnych konfiguracji. Muszą one zostać wykonane na podstawie obowiązujących restrykcyjnych norm PN-EN. Każda przebudowa regałów, dokonywana na przykład z powodu rozbudowy magazynu, powinna również przebiegać pod okiem specjalistów zajmujących się ich sprzedażą. W nowym umeblowaniu ważne jest także to, że można w nich dokładanie określić parametry stali, czego nie można dokonać w przypadku regałów używanych — rodzaj użytej stali również wiele mówi o sile nośnej danego elementu wyposażenia. Eksperci zajmą się także odpowiednią dokumentacją, a także udzielą gwarancji na swój produkt. Nierzadko zawiera on możliwość bezpłatnej naprawy czy konserwacji. Najlepsi specjaliści mają w ofercie także przeprowadzanie regularnych inspekcji, dzięki którym przedsiębiorca zyskuje pewność, że dane wyposażenie jest w pełni sprawne To także uniknięcie ryzyka kary w przypadku kontroli z zewnątrz, np. z Głównego Inspektoratu Pracy.

Do wyposażenia hal magazynowych powinno się zawsze korzystać z atestowanych i certyfikowanych elementów konstrukcyjnych. Zakup używanych regałów, choć korzystniejszy finansowo, może okazać się kiepską inwestycją, ponieważ może prowadzić do wielu awarii i do nałożenia kar finansowych na zarządcę nieruchomością. W województwie wielkopolskim, a w szczególności w Poznaniu, jest wiele firm oferujących nowe regały półkowe do magazynów.