Izolacja termiczna

Jakie materiały izolacyjne stosować w różnych częściach budynku?

W ostatnim czasie zwraca się uwagę na zalety, wynikające bezpośrednio z wykorzystywania izolacji termicznej w budynku. Aby jednak je osiągnąć, podczas doboru odpowiednich materiałów zachować należy wymaganą ostrożność. Różne materiały, mogą się sprawdzać w zupełnie różny sposób w różnych elementach konstrukcyjnych budynku mieszkalnego.

Izolacja termicznaJeżeli chodzi o izolację ścian zewnętrznych i wewnętrznych, zdecydowanie najlepszym wyborem będą płyty warstwowe. Jeszcze jakiś czas temu do ich izolacji wybierano bardziej jednorodne materiały, takie jak na przykład styropian. Ich możliwości w kontekście odizolowania ścian budynku, były jednak bardzo niskie. Coraz bardziej nowoczesne materiały warstwowe mają większe możliwości, a zalety ich użytkowania odczuć można nawet latem. Planując odizolowanie termiczne budynku nigdy nie powinno się zapominać o fundamentach. Ze względu na to, że cały czas mają one kontakt z podłożem, ich izolacja musi zostać wykonana w szczególnie sumienny i dokładny sposób. Nowocześniejsze odmiany fundamentów są coraz częściej ocieplane przy wykorzystaniu metody natryskowej, opierającej się na wykorzystaniu wysokiej jakości piany zamkniętokomórkowej.

Izolacja termicznaKolejnym elementem, o którym nie powinno się nigdy zapominać w czasie izolacji budynku, jest oczywiście jego podłoga. Aby osiągnąć możliwie jak największy poziom skuteczności takiej izolacji, podłoga powinna zostać zabezpieczona przy użyciu płyt styropianowych. Ważne jest oczywiście, aby poddać je odpowiedniemu wzmocnieniu, ze względu na bardzo duży nacisk całego budynku. Dodatkowo, płyty styropianowe stosowane w takich celach powinny zostać w jakiś sposób uodpornione na bezpośrednie i niekorzystne dla nich oddziaływanie wilgoci. Jeżeli chodzi o dach, do jego odizolowania zdecydowanie najlepiej jest wykorzystać wysokiej jakości izolację wykonaną z wełny. Doskonale w tym celu sprawdzać się będą materiały izolacyjne opierające się na zastosowaniu sprężystych mat wełnianych. Alternatywnie skorzystać można również z tracącego szybko na popularności styropianu.

Izolacja termiczna budynków mieszkalnych oraz biurowych interesuje stopniowo coraz większą liczbę osób. To właśnie dzięki niej można zdecydowanie obniżyć końcowe koszty utrzymania budynku, niezależnie od typowego trybu jego eksploatacji. Upewnić się należy, że rodzaj wykorzystywanych materiałów izolacyjnych dostosowany zostanie odpowiednio do poszczególnych komponentów danego budynku. Tylko to da gwarancję uniknięcia bardzo poważnych w skutkach mostków cieplnych.