Jak i czym odplamić ubrania?

Jednymi z najtrudniej schodzących plam, są plamy po krwi, winie i tłuszczu. Choć ich usuwanie nie należy do łatwych, to można tego dokonać. Wystarczy korzystać z odpowiednich środków. Wybierając odplamiacz, powinno się przede wszystkim kierować rodzajem plamy i materiału, tak, by nie uszkodzić ubrania, podczas czyszczenia. Informacje dotyczące tego, na jakich materiałach nie powinno się używać konkretnego środka, znajdują się na odwrocie lub dołączonej etykiecie. Jak wyglądają kolejne kroki korzystania z odplamiacza i jak nie uszkodzić materiału w przypadku trudnych plam?

Prawidłowe odplamianie ubrań

Po wybraniu odpowiedniego odplamiacza należy zrobić próbę koloru. Tylko w taki sposób można sprawdzić, czy po użyciu środka miejscowo, nie wywabi się go. Należy w tym celu lekko zanurzyć kawałek jasnego materiału w odplamiaczu i potrzeć nim po niewidocznym elemencie zabrudzonego ubrania. Jeśli ubranie pozostawi na materiale ślad swojego koloru, to oznacza to, że odplamiacz polany na plamę, zniszczy koloru. Należy wówczas szukać innego środka. Jeśli jednak materiał pozostanie czysty, to można polać go bezpośrednio na plamę. Robi się to w małych ilościach, zgodnych z zaleceniem zawartym na opakowaniu. Należy chwilę odczekać, by substancja wniknęła we włókna i delikatnie wetrzeć ją za pomocą specjalnej szczoteczki lub na przykład ściereczką z mikrofibry.

Każdy odplamiacz do ubrań można również dodatkowo dodać do prania. Powinno się użyć go jednak w odpowiednich proporcjach – właściwe rozcieńczenie utrwali odplamianie ręczne i nie uszkodzi materiału. Trudniejsze plamy, takie jak zaschnięta krew lub plamy z czerwonego wina, należy uprzednio zamoczyć w wodzie. Kolejnym krokiem jest delikatne wyciśnięcie tkaniny, a następnie wykonanie ręcznego odplamiania. Ważne jest jednak, by nie pozwolić na pozostawienie odplamiacza na materiale, dłużej niż jest to zalecane. Każdorazowo powinno się spłukiwać go z ubrania za pomocą zimnej wody, chyba że jest inaczej zawarte w instrukcji. Wlewając do pralki odplamiacz, również powinno się użyć zimniejszej wody, ponieważ zapobiegnie to skurczeniu się włókien i tym samym całego ubrania.

Korzystając z odplamiacza, warto pamiętać, że jest to środek przeznaczony do stosowania wyłącznie na wskazanych materiałach. Powinno się unikać kontaktu ze skórą, a tym bardziej z oczami. Jeśli ma się delikatną skórę dłoni, najlepiej jest wykonywać odplamianie ręczne w rękawiczkach. Przede wszystkim jednak podczas odplamiania, należy upewnić się, że nie pozostawia się środka w zasięgu dzieci. Powinno się wykonywać tę czynność w pomieszczeniu z dobrą wentylacją i po jego zakończeniu, odkładać środki w bezpieczne miejsce.