Jak dbać o marmurowe podłogi?

Marmur stał się na przełomie ostatnich lat bardzo popularnym budulcem. Wykorzystywany jest do aranżacji nie tylko tych klasycznie zaprojektowanych pomieszczeń, lecz także do tych całkowicie nowoczesnych – swoją połyskującą strukturą świetnie wpasowuje się w taki design. Zwolennicy marmuru chwalą go nie tylko ze względu na estetykę, lecz także przez wzgląd na to, jak łatwo go pielęgnować.

Marmurowe podłogi – pielęgnacja

W przypadku marmurowego podłoża kluczową rolę odgrywają środki czyszczące. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy stosować w swoich aranżacjach marmur – pytania te wynikają nie ze względu na cenę, lecz dotyczą pielęgnacji, która większości wydaje się naprawdę skomplikowana. Nic bardziej mylnego! Czyszczenie marmurowej podłogi odbywa się w kilku etapach i są one bardzo istotne, jednak szalenie proste. Pierwszym z nich jest dokładne zamiecenie powierzchni, by pozbyć się wszelkich większych zabrudzeń i drobinek piasku, jakie mogą zarysować podłogę – podobnie wygląda sprawa szczotki, która powinna być wykonana z niebywale delikatnego włosia. Jeśli chcemy użyć do tego odkurzacza, powinniśmy wyposażyć go w odpowiednią końcówkę. Następnie możemy przystąpić do umycia marmuru – ten etap jest jednak dość szczególny, ponieważ mycie marmuru nie może się odbywać za pośrednictwem ciepłej wody. Najlepiej sprawdzi się tu woda w temperaturze pokojowej, z niedużym dodatkiem delikatnego detergentu myjącego. Tego typu środki czyszczące możemy dostać w wielu sklepach: zarówno stacjonarnych jak i online.

Sklepy budowlane również posiadają w swojej ofercie szeroką gamę środków czyszczących marmur. Ostatnim etapem jest dokładne wytarcie podłogi, by nie pozostawić na niej mokrej warstwy, która mogłaby wpłynąć na uszkodzenie marmuru i zmniejszyć jego trwałość. Marmur na podłodze to rozwiązanie, które stosuje coraz więcej osób. Regularnie pielęgnowana podłoga z pewnością posłuży nam przez wiele lat. Gwarancją jej pięknego wyglądu jest pielęgnacja powierzchni w miarę potrzeb – a więc usuwanie wszelkich plam na bieżąco, by uniknąć trudnych do pozbycia się przebarwień. Marmur wymaga szczególnej pielęgnacji, jest ona jednak prosta i przyjemna, a przy użyciu odpowiednich środków mamy pewność, że nie uszkodzimy delikatnej, marmurowej powierzchni.

Każdy, kto zastanawia się nad zakupem marmurowej podłogi, nie musi się obawiać trudnych i skomplikowanych metod konserwacji. Wbrew pozorom marmurowa podłoga jest naprawdę łatwa do utrzymania w czystości, pozostając przy tym przez długi czas w idealnym stanie. Istotna jest również impregnacja i woskowanie, które zabezpiecza wierzchnią warstwę przed zarysowaniami.