Granitowe zlewozmywaki w wystroju kuchni

Coraz częściej przy wyborze sprzętu do domu decydujemy się na droższe produkty, które zapewniają większą jakość wykonania i estetyczny wygląd. Jednym ze sprzętów, który łączy w sobie te dwie cechy, jest granitowy zlewozmywak kuchenny. Przede wszystkim takie zlewy są odporne na zarysowania, uszkodzenia, skoki temperatur oraz są łatwe w utrzymaniu ich w czystości.

Zlewozmywak z ociekaczem

zlewozmywak z granituDodatkowo odznaczają się eleganckim wyglądem. Zacznijmy od tego, że granitowe zlewozmywaki nie występują wyłącznie w jednym kolorze. Dzięki możliwości wyboru barwy nie musimy martwić się, że granit nie będzie komponował się z naszym blatem. Dodatkowo możemy wybierać spośród matowych lub metalowych odcieni. Granitowe zlewozmywaki występują w standardowych rozmiarach. Najmniejsze są te jednokomorowe – sprawdzą się w małych kuchniach, w których nie musimy myć dużo naczyń (najlepiej, gdy posiadamy zmywarkę do naczyń) i naprawdę mało gotujemy. Największe zlewozmywaki występują w formie dwukomorowej – idealnie sprawdzą się w dużych kuchniach, w których przyrządza się posiłki dla dużej rodziny. Kompromisem między tymi rozwiązaniami są średnie gabarytowo zlewozmywaki półtorakomorowe – z jedną dużą komorą do zmywania naczyń oraz jedną z mniejszą pojemnością, do zmywania sztućców bądź warzyw i owoców.

zlewozmywak z granituDodatkowo zlewozmywak z granitu do kuchni może występować z ociekaczem, który dodatkowo pomaga w utrzymaniu czystości. W wystroju nowoczesnej kuchni warto zwrócić uwagę na zlewy o niecodziennym kształcie – okrągłym lub przypominającym trapez. Takie będą szczególnym elementem dekoracyjnym. Szczególnie sprawdzają się z nimi wysokie, metalowe baterie. Granit jest dodatkowo przyjemny w dotyku, a dzięki łatwemu czyszczeniu na długo możemy cieszyć się jego nienagannym wyglądem. Jedynie w wypadku, gdy nasza woda jest mocno zanieczyszczona związkami wapnia i żelaza, powierzchnia zlewu może uleć matowieniu. Najlepiej pozbyć się tego efektu za pomocą octu lub roztworu wody z octem w proporcji 1:1. Jak uniknąć takich plam w przyszłości? Odpowiedź jest prosta — najlepiej zainwestować w odpowiedni filtr do instalacji wodnej. Dodatkowo zlew można łatwo zakonserwować i nabłyszczyć olejem roślinnym. Wystarczy przetrzeć, dokładnie oczyszczony i wysuszony zlew, ściereczką nasączoną tłuszczem.

Najlepiej jest czyścić granitowy zlewozmywak codziennie wieczorem, po całym dniu korzystania z niego. Do usunięcia zwykłych zabrudzeń wystarcza płyn do mycia naczyń i miękka gąbka. W wypadku większych zanieczyszczeń lepiej umyć granitową powierzchnię specjalnym mleczkiem do czyszczenia.