Czy warto inwestować w maszyny CNC?

Działanie biznesowe wiąże się z podejmowaniem ryzyka i decydowaniem się na wykonanie inwestycji, które czasami są bardzo kosztowne. Do bardzo drogich rozwiązań z pewnością należy zakup nowych maszyn i urządzeń, które docelowo mają zastąpić przestarzały sprzęt. Wielu przedsiębiorców waha się, czy zastąpienie ręcznych maszyn nowoczesnymi urządzeniami sterowanymi numerycznie jest opłacalne.

Centru obróbcze dopasowane do branży

pionowe centrum obróbcze cncPrzed ostateczną decyzją zakupu, warto jeszcze raz przeprowadzić kalkulacje, które potwierdzą trafność inwestycji. Zakup nowoczesnego centrum obróbczego, które będzie niezwykle precyzyjne, niestety wiąże się z poniesieniem bardzo dużego kosztu. Wielu inwestorów wybierających odpowiednie wydajne pionowe centrum obróbcze CNC nie zwraca uwagi na to, czy sprzęt na pewno znajdzie swoje zastosowanie w danej branży. Zupełnie inne potrzeby będzie miała linia produkująca tuleje lub wały korbowe, a inne zakład trudniący się wykonaniem zaawansowanych części układów hydraulicznych. Dlatego przed podjęciem decyzji o tym, jaki sprzęt kupować, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie mamy wobec niego oczekiwania. W sporządzeniu odpowiedniej specyfikacji technicznej mogą pomóc inżynierowie procesu, którzy mają bezpośredni kontakt z tym, co dzieje się na hali produkcyjnej. Określą oni niezbędne parametry, takie jak rozpiętość wymiarowa elementów, dobranie odpowiedniej technologii produkcji czy ilości miejsca znajdującego się na hali.

pionowe centrum obróbcze cncPrzed zakupem warto także przeanalizować wszystkie umowy z kontrahentami. Jeżeli mamy zapewniony rynek zbytu na dane produkty w ciągu kolejnych kilku lat oraz perspektywę zawarcia nowych umów handlowych, konieczne jest porównanie wydajności maszyn znajdujących się na hali z tymi, które chcemy zakupić. Wydajne pionowe centrum obróbcze CNC najczęściej jest w stanie zastąpić kilka urządzeń, co znacznie skraca czas realizacji konkretnego zadania. Dlatego, jeśli linia produkcyjna nie wyrabia się z realizacją zleceń, warto zainwestować w nowe maszyny, które usprawnią cały proces produkcji. Wyposażenie swojego przedsiębiorstwa w wydajne maszyny sterowane numerycznie jest bardzo dużym krokiem. Wartość inwestycji często przekracza kilka milionów złotych, dlatego warto poszukać dofinansowań związanych z rozwojem przemysłu.

Jeżeli kalkulacje ekonomiczne oraz realia sprawiają, że wszystkie inne środki związane ze zwiększeniem wydajności procesu zostały już zrealizowane, to naturalnym działaniem będzie wymiana maszyn. Te sterowane komputerowo przez długi czas nie stracą swojej funkcjonalności i z pewnością przyczynią się do zwiększenia wydajności procesu.