Kratka nałożona na odpływ betonowy

Gdzie wykorzystuje się odpływy betonowe?

Korytka betonowe to świetne rozwiązanie w budownictwie służące odprowadzeniu śniegu, wody deszczowej lub innych substancji z powierzchni. Najczęściej są wykorzystywane, aby ograniczyć zalania w pobliżu obiektów publicznych, parkingów, chodników czy ulic. W ofercie producentów można znaleźć korytka w różnych rozmiarach dopasowanych do miejsca przeznaczenia, np. koryto ściekowe czy ogrodowe.

Cechy odpływów betonowych?

Studzienki miejskie połączone z odpływami betonowymiOdwodnienia liniowe są skuteczne przy wykorzystaniu trwałych materiałów takich jak beton czy kostka brukowa. Koryta betonowe powstają przy użyciu najwyższej jakości materiałów, co pozwala na uzyskanie solidnych, wytrzymałych i długoletnich systemów odwodnienia. Na taką instalację składa się kilka elementów: kanały odwadniające, studzienki zbiorcze oraz ścianki czołowe. Przy projektowaniu zwraca się uwagę na odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne czy środki chemiczne, co jest niezbędne dla ich trwałości. Odpowiednie wyprofilowanie gwarantuje skuteczne spływanie wody i zapobiega tworzeniu się kałuż. Odpływy betonowe znajdą zastosowanie na terenach budownictwa mieszkalnego, w okolicy ścieżek pieszych i rowerzystów, przy przydomowych ogrodach, tarasach i wejściach do budynku, zabezpieczą wjazdy do garażów i parkingów.

Kratka nałożona na odpływ betonowyPonadto koryta betonowe będą niezbędnym elementem sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstw przemysłowych i przydadzą się na placach zakładowych, przy halach produkcyjnych czy stacjach paliw. Przy wyborze odpływów betonowych warto kierować się klasami obciążeń, czyli natężeniem ruchu w miejscu ich przeznaczenia. Zaletą koryt betonowych jest niezwykle estetyczny wygląd, który komponuje się z aranżacją przestrzeni miejskiej, dzięki czemu można je wykorzystać również na obszarach zielonych. Na trwałość mocowania odwodnienia liniowego ma wpływ właściwie wykonany montaż. W celu szczelnego połączenia należy nałożyć zaprawę klejową na felc, a po dociśnięciu drugiego korytka zebrać jej nadmiar. Konieczne też będzie obetonowanie boków korytek. Beton stosowany do ławy i obetonowania nie może być niższej klasy niż C25/30. Elementy odpływu łączy się też zaprawami mrozoodpornymi i wodoszczelnymi. Dylatację poleca się stworzyć z elastycznych mas.

Utwardzona powierzchnia miejska nie ma możliwości wsiąknięcia nadmiaru wody, a studzienki kanalizacyjne często bywają niewydolne, dlatego inwestycja w odpływy to doskonałe rozwiązanie na długoletnią ochronę przed zalegającą wodą. Najważniejszym elementem jest wykonanie odpowiedniego projektu oraz dobór systemu odwodnienia, który będzie wytrzymały oraz bezproblemowy w konserwacji.