chatka z drewna

Drewno w domu i ogrodzie

Drewno to nie tylko materiał uważany za bardzo szlachetny, piękny i trwały, ale także bardzo wszechstronny. Da się z niego stworzyć duże i małe konstrukcje, uzytkowe i dekoracyjne, można je także dekorować, żłobić, czy postarzać. Warto zatem przyjrzeć się nieco tej sprawie i zastanowić się, jak można wykorzystać drewniane elementy w domu i ogrodzie, tak by całość była estetyczna i wytrzymała.

Z drewna można wszystko!

domy szkieletowe w tomaszowie mazowieckimOczywiście pierwsze skrzypce powinny tu grać domy szkieletowe w Tomaszowie Mazowieckim lub innym mieście. Świetne będą też domy z bali lub inne domy o konstrukcji drewnianej. Naturalny materiał gwarantuje przyjemny mikroklimat we wnętrzach, idealną izolację cieplną, a do tego takie domu buduje się o wiele szybciej niż te murowane, można to robić nawet zimą (po wylaniu fundamentów). Nie trzeba czekać aż zaprawa zaschnie czy tynki pozwolą na dalsze prace. Drewniane elementy łączy się ze sobą na sucho, więc niewielki dom powstanie nawet w miesiąc. Drewno doskonale nada się nie tylko do stworzenia samego domu, ale także tarasu (także ze schodami i balustradami, zadaszeniem), drewutni, garażowej wiaty. Można do tego celu wykorzystać ten sam gatunek drewna lub różne by np. sam dom był wykonany w jasnym odcieniu, a konstrukcje dodatkowe były ciemniejsze i wyróżniały się na tle całości.

chatka z drewna Ogród jest doskonałym miejscem do umiejscowienia drewnianych konstrukcji – w końcu większość osób ma jakieś drzewko czy krzewy na działce, a przecież z nich pozyskuje się materiał. Drewniana altanka to idealne miejsce do urządzenia grilla, domek narzędziowy pozwoli na przechowywanie maszyn i akcesoriów ogrodniczych bez upychania ich w garażu, a ocieplana buda będzie dobra dla dużego psa w typie owczarka. Modne są także drewniane zadaszenia basenowe oraz pergole pod rośliny pnące, a w bardziej luksusowej wersji – ogrody zimowe i oranżerie. A co z wnętrzami? Tu oczywiście też drewno znajdzie swoje zastosowanie. Solidne meble z tego tworzywa zachwycą każdego, podobnie jak drewniane zabawki, szkatułki, a nawet lampy!

Przy obecnej technice obróbki i zabezpieczeń z drewna można zrobić niemal wszystko, nawet wolnostojące wanny do łazienki! Podsumowując, warto inwestować w kontrukcje drewniane w domu i ogrodzie. Będą one pięknie się prezentowały przez wiele lat, a do tego nie odkształcają się łatwo. Odpowiednio zabezpieczone rzeczy przed działaniem wilgoci czy też szkodliwego promieniowania ultrafioletowego będą ozdobą przez wiele lat, a my nie będziemy musieli się martwić o ich konserwację oraz trwałość.