Panele fotowoltaiczne

Do czego wykorzystywane są zestawy PV?

Typowa instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku ważnych elementów o bardzo istotnym znaczeniu. Przed zdecydowaniem się na korzystanie z niej warto wiedzieć, jakie moduły fotowoltaiki są najważniejsze i jakie funkcje pełnią. Tylko w takiej sytuacji będzie można wiedzieć, jak reagować prawidłowo na sytuacje nieprawidłowego ich działania. Zestaw fotowoltaiczny PV to znacznie więcej, niż typowo połączone ze sobą i ściśle współpracujące moduły.

Gdzie stosuje się zestaw PV?

Panele fotowoltaiczneDo odpowiedniego działania całej tej instalacji, ważne jest idealne współdziałanie ich ze sobą i dobranie ich względem siebie pod kątem posiadanej mocy. Typowy zestaw fotowoltaiczny, to przede wszystkim właściwie dobrane do potrzeb potencjalnych użytkowników panele. Są one zdecydowanie najbardziej istotnym ich elementem, gdyż odpowiadają zazwyczaj za właściwe pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Panele składają się zazwyczaj z ogniw, które są połączone ze sobą w sposób szeregowy. Moduły tego właśnie typu są obecnie dostępne w kilku wersjach wykonanych w zróżnicowanej technologii. Chodzi tutaj o moduły polikrystaliczne, monokrystaliczne, amorficzne, CDTE oraz CIGS. Jeżeli chodzi jednak o kompletny zestaw PV, jego bardzo ważnym komponentem są oczywiście również falowniki, zwane również inwerterami.

Panele fotowoltaiczneTo właśnie dzięki nim możliwa jest zmiana napięcia stałego na napięcia zmienne. Tym samym, umożliwia to wykorzystywanie pozyskiwanej z paneli energii elektrycznej do zasilania typowych sprzętów domowych. Falowniki są odpowiedzialne za utrzymywanie właściwej efektywności, wydajności i przydatności w codziennym życiu opisywanej instalacji. Kolejnym bardzo istotnym elementem instalacji PV jest oczywiście odpowiednio dobrane okablowanie. Jego właściwe dobranie jest bardzo istotne, ze względu na zazwyczaj bardzo wysokie napięcie panujące w opisywanej instalacji. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania przewodów oraz na ich odporność na potencjalnie niekorzystne czynniki atmosferyczne, w postaci promieniowania UV lub wysokich i bardzo niskich temperatur.

Typowa instalacja PV składa się z kilku bardzo istotnych dla większości użytkowników elementów. Każdy z tych komponentów jest bardzo ważny, gdyż odpowiada bezpośrednio za osiąganą przez daną instalację wydajność oraz za jej utrzymywanie przez długi czas. Dobranie i właściwe współdziałanie wszystkich komponentów takiej instalacji jest niezwykle istotne, przede wszystkim mając na uwadze prawidłowe działanie całej instalacji niezależnie od warunków środowiskowych.