Możliwość wykorzystania promieni słonecznych do produkcji energii jest ceniona przez wiele osób. Stąd bierze się popularność fotowoltaiki – która pozwala na produkcję prądu – oraz systemów solarnych – przetwarzających energię słoneczną w ciepło. Oba rodzaje instalacji są jednak bardzo drogie, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Kolektory słoneczne w dobrej cenie
Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czy będzie to dobra decyzja w naszym przypadku, warto dowiedzieć się, jakie są zalety takich paneli czy kolektorów słonecznych. Skupmy się na tym drugim rozwiązaniu. Kolektory słoneczne służą do pokrywania potrzeb ciepła w budynku oraz do wstępnego podgrzewania wody. Czy zatem warto je zakupić, chociaż kosztują wiele? Zwłaszcza jeśli posiadamy już inne źródło ciepła, na przykład pompę czy kocioł grzewczy. Według osób doświadczonych w tym temacie, nie jest to żadną przeszkodzą. Dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych można bowiem skrócić czas pracy innych urządzeń, a więc tym samym oszczędzić energię lub paliwo wykorzystywane do ich napędzania. Będzie to więc wiązać się dla nas z korzyściami finansowymi, jeżeli więc nas budżet domowych wydatków poprzez tradycyjne systemy ogrzewania jest zawsze dość nadwyrężony, decydując się na kolektory słoneczne ze sklepu stacjonarnego lub internetowego, z pewnością uda nam się załatać te wydatki. Oczywiście inwestycja zwróci się dopiero po pewnym czasie, nie od razu – według niektórych danych, nakłady zwracają się po około trzech latach eksploatacji.
Dla osób, które cenią sobie ekologię, bardzo dobra jest informacja, że kolektory słoneczne wiążą się z uzyskaniem najwyższego efektu ekologicznego, są więc najbezpieczniejsze dla środowiska. Urządzenia wykonuje się z materiałów recyklingowych, dlatego nawet po zakończeniu użytkowania systemu solarnego, nic się nie marnuje, ponieważ kolektory mogą być oddane do recyklingu. Wśród zalet kolektorów wymienia się także to, że nie wytwarzają one szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska, dlatego dzięki nim nie pogarsza się jakość powietrza. Według danych jeżeli zdecydujemy się na przykład na instalację solarną opartą na trzech płaskich kolektorach o powierzchni czynnej 1,82 m2wówczas roczna emisja zanieczyszczeń zostanie zmniejszona o aż 7 kg pyłów i 11 kg dwutlenku siarki, a do tego o 26 kg tlenku węgla!
Równocześnie instalacja solarna pozwala o ograniczenie o około 1 kg emisji dwutlenku węgla. Jak widać, kolektory słoneczne są całkowicie bezpieczne dla środowiska, przynoszą użytkownikom także korzyści ekonomiczne, dlatego jest to rozwiązanie, które coraz szybciej zyskuje na popularności.