Zamknięte systemy centralnego ogrzewania wymagają wymuszania obiegu wody. W tym celu wykorzystuje się pompy obiegowe – należy odpowiednio dobrać ich wydajność do potrzeb instalacji. Praca pompy obiegowej w instalacjach centralnego ogrzewania nie jest ciągła, w ciągu roku urządzenie powinno pracować w przedziale od 1800 do 2500 godzin.
Jak działają pompy obiegowe typu MAGNA?
Pompa obiegowa MAGNA wyposażona jest w urządzenie do komunikacji z urządzeniem sterującym oraz silnik elektryczny z regulacją prędkości obrotowej. Jego budowa oparta jest na wykorzystaniu magnesów trwałych. Pompa może automatycznie analizować stan instalacji grzewczej, aby zoptymalizować charakterystykę własnej pracy, a także postępować zgodnie z zaprogramowanymi instrukcjami. Optymalizacja czasu pracy pompy prowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej oraz mniejszej eksploatacji podzespołów. Za uszczelnienie pompy odpowiadają dwie uszczelki spoczynkowe. Do smarowania łożysk wykorzystuje się tłoczną ciecz, co sprawia, że pompa jest bezobsługowa i mało awaryjna. Sterowanie pracą urządzenia odbywa się poprzez zintegrowany sterownik. Urządzenie posiada także wbudowany przetwornik różnicy ciśnień oraz temperatur. Obudowa pompy wykonana jest z żeliwa, a koszulka rotora z kompozytu z dodatkiem włókna węglowego. Popularne pompy obiegowe MAGNA zaliczają się do szeregu średnich i dużych pomp obiegowych.
Można je stosować na przykład w domowych instalacjach grzewczych do tłoczenia wody o zmiennej temperaturze. Większe modele sprawdzą się także w budynkach wielorodzinnych, urzędach, zakładach przemysłowych z centralnym ogrzewaniem i magazynach. Praca pomp obiegowych MAGNA charakteryzuje się niskim poziomem hałasu. Elektroniczne elementy pompy są chłodzone powietrzem i właściwie zabezpieczone przed kontaktem z wodą. Nowoczesne modele pomp MAGNA posiadają adaptacyjne systemy FLOWADAPT oraz FLOWLIMIT, dzięki czemu zawory dławiące stają się zbędne. System czujników pozwala monitorować pracę urządzenia oraz dopasować ją do zmiany temperatury oraz ciśnienia cieczy w instalacji. Wykorzystanie pomp MAGNA nie ogranicza się jedynie do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika możliwe jest dopasowanie charakterystyki jej pracy do zmiennych warunków.
Podstawowy model poradzi sobie z cieczą o temperaturze od -10 do 110 stopni Celsjusza, zapewniając przy tym maksymalny przepływ na poziomie 69 metrów sześciennych na godzinę i maksymalne ciśnienie 10 barów. Konkretne modele są przystosowane do różnych rodzajów przyłączy rurowych.