fotowoltaika

Jak dopasować wydajność fotowoltaiki?

Rządowe, samorządowe i unijne programy dotujące zakup fotowoltaiki sprawiają, że zainteresowanie tym odnawialnym źródłem energii wciąż jest wysokie. We wrześniu 2023 roku łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 15 tysięcy megawatów. Z tego blisko połowa to elektrownie zamontowane na dachach domów, firm i instytucji, które nie służą sprzedaży energii do sieci, a zaspokajaniu własnych potrzeb.

Fotowoltaika w Puławach i innych miejscowościach

fotowoltaikaChociaż dalsze inwestowanie w technologię PV wymaga poważnych inwestycji w sieć przesyłową, wciąż nie brakuje osób, które się na to decydują. Chcąc obliczyć, jaka wydajność instalacji fotowoltaicznej będzie optymalna, należy zacząć od ustalenia zapotrzebowania na energię elektryczną. W tym celu trzeba podliczyć, ile prądu zużywają wszystkie posiadane w domu urządzenia elektryczne. Prostszym sposobem od wykonywania skomplikowanych obliczeń jest spisanie wartości podanych w rachunkach za energię elektryczną. W sytuacji, gdy korzysta się z ogrzewania elektrycznego lub klimatyzacji, trzeba liczyć się z tym, że w niektórych miesiącach zapotrzebowanie na energię elektryczną może być wyższe. Warto też uwzględnić naddatek mocy, który powinien wynosić około 25 procent. Pogoda nie zawsze pozwala na maksymalne wykorzystanie mocy posiadanych paneli. W kwestii wiedzy o tym, czym jest fotowoltaika Puławy dysponują kompleksowym przygotowaniem.

fotowoltaikaJednostka, która informuje o wydajności paneli fotowoltaicznych to kWp. Najłatwiej przelicza się to w skali roku. 1 kWp zainstalowany w optymalnej lokalizacji wyprodukuje około 1000 kWh rocznie. Montaż takiego panelu na dachy skierowanym na wschód lub zachód zapewni około 800 kWh w skali roku. Znając roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną, można łatwo policzyć, jak duża liczba paneli wystarczy, żeby zaspokoić koszty związane z wykorzystywaniem prądu. Wartości te mogą się jednak różnić zależnie od takich czynników jak nachylenie dachu, poziom nasłonecznienia czy sprawność samych paneli. Optymalna wielkość instalacji powinna być za każdym razem określana indywidualnie. Nie bez znaczenia dla inwestycji w panele fotowoltaiczne są także koszty inwestycji i czas zwrotu.

Chcąc wykonać przydomową instalację o wydajności 3 kWp, należy przygotować się na wydatek przekraczający 20 tysięcy złotych. Wraz ze wzrostem wydajności instalacji poziom kosztów maleje i przy instalacji o mocy 10 kWp trzeba zapłacić już nie około 7, a niecałe 4 tysiące złotych za 1 kWp. Przed podjęciem decyzji o wielkości instalacji fotowoltaicznej warto skonsultować się ze specjalistą.