Postępująca automatyzacja jest najbardziej widoczna tam, gdzie wykonuje się wiele takich samych, prostych i powtarzalnych czynności, czyli w zakładach produkcyjnych. Maszyny są w stanie wykonywać coraz bardziej skomplikowane ruchy, zachowując przy tym wysoki poziom precyzji i pełną powtarzalność. Zautomatyzować można wiele procesów przemysłowych, takich jak produkcja, logistyka czy kontrola jakości.
Automatyzacja w przemyśle
Dostępne są maszyny, które służą do montażu podzespołów lub sortowania przedmiotów oraz komponentów. Łatwy dostęp do komputerów sprawił, że maszyny sterowane numerycznie stały się obecne w wielu zakładach przemysłowych. Dostępność jednostek sterujących przyczyniła się pozytywnie do zwiększenia automatyzacji produkcji. Temu zjawisku ulegają coraz bardziej skomplikowane procesy. Obecnie możliwa jest pełna automatyzacja procesów produkcyjnych, która obejmuje każdy etap produkcji, włącznie z pakowaniem i grupowaniem przedmiotów na paletach. Chcąc zautomatyzować procesy produkcyjne, trzeba dokładnie poznać każdy etap produkcji i rozbić go na jak najprostsze czynności. Maszyny odpowiedzialne za poszczególne etapy trzeba połączyć ze sobą przy pomocy przenośników, podajników i taśm. Niezbędne są także sortowniki oraz urządzenia do pakowania.
W przypadku nieskomplikowanych produktów fachowa automatyzacja procesów przemysłowych wymaga połączenia kilku maszyn w jedną linię. Produkując bardziej złożone przedmioty, trzeba rozbudować linię o dodatkowe maszyny oraz systemy kontroli jakości. Należy pamiętać o tym, że na każdym etapie produkcji powinny znaleźć się wyłączniki pozwalające na zatrzymanie pracy linii w przypadku awarii lub zagrożenia zdrowia i życia. Nadzorem nad produkcją coraz częściej zajmują się komputery, które mogą pracować bez przerwy. Postępy produkcji są monitorowane za pomocą czujników optycznych i laserowych. Dzięki nim komputer sterujący wie, jakie jest położenie elementów maszyny oraz produktów. Wykrycie błędu poskutkuje zatrzymaniem produkcji i będzie wymagało interwencji operatora. Wdrożenie automatyzacji procesów produkcyjnych w każdym przypadku jest nieco inne i wymaga indywidualnego podejścia.
Maszyny są w stanie pracować o wiele szybciej i precyzyjniej od ludzi, ale są ograniczone do prostych i powtarzalnych czynności. Dlatego planując proces automatyzacji, trzeba maksymalnie uprościć wszystkie niezbędne czynności. Maszyny produkcyjne pozwalają nie tylko tworzyć wybrane przedmioty, ale też wieloaspektowo modyfikować ich parametry i właściwości.