Ostatnio wielu z nas w różnych aspektach życia codziennego decyduje się na rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu. Najczęściej spotykane to m.in.: właściwa segregacja śmieci, biodegradowalne lub wielorazowe opakowania na żywność, a także biokosmetyki służące do pielęgnacji ciała oraz środki czystości pozbawione szkodliwych związków chemicznych.
Czy dach pokryty trzciną to wciąż dobry pomysł?
To jednak nie wszystko. Powrót do sposobów bliskich otaczającej nas naturze zauważalny jest również w dziedzinie budownictwa. Nie chodzi tu oczywiście wyłącznie o niezwykle popularne dziś elementy drewniane widoczne w konstrukcji nowoczesnych domów, ale też te nietypowe, ale jednocześnie solidne i atrakcyjne wizualnie. Uniwersalnym rozwiązaniem, który znalazł obecnie szereg zastosowań, jest mianowicie trzcina. Za jej sprawą można bowiem pokryć dachy altan, huśtawek, domków letniskowych czy nawet tych jednorodzinnych. Ponadto dachy wykonane z tego tworzywa mogą mieć postać cztero- lub dwuspadową. Nie sposób zapomnieć jeszcze o półszczytowych oraz naczółkowych. Co bardzo istotne, decydując się na pokrycia dachu trzciną, wręcz konieczne jest uwzględnienie jej szczególnych właściwości. Trzeba wziąć pod uwagę, chociażby czynniki atmosferyczne. Jako że materiał ten wchłania część deszczu i roztopionego śniegu, może to wpłynąć na ostateczny ciężar całego dachu.
Wobec tego za optymalny kąt nachylenia konstrukcji dachu z trzciny uważa się ok. 45-50 stopni. Odpowiedni kąt pozwala na szybkie spływanie wody. Dzięki temu ciecz nie wnika w materiał, co skutecznie wydłuża żywotność całej konstrukcji. Jak widać, już sam projekt jest ważny, ponieważ powinien przewidywać, a tym samym uwzględniać wszelkie najmniejsze czynniki i okoliczności. Pewność w tym zakresie gwarantuje doświadczona firma z wykwalifikowanymi specjalistami, którzy odpowiednio doradzą, zmierzą, a także stworzą koncepcję w pełni dopasowaną do potrzeb i oczekiwań klienta. Solidne wykonanie projektu oraz impregnacja dachu pozwoli z kolei na bezpieczne i długoletnie jego użytkowanie. W tym wszystkim na podkreślenie zasługuje fakt, że to z reguły trwałe i termoizolacyjne rozwiązanie, zapewniające ciepło w okresie jesienno-zimowym, a chłód w czasie letnich upałów. Konserwacja to proste uzupełnienie ubytków i uszkodzonych fragmentów poprzez dołożenie nowych łodyg trzciny.
Jeśli chodzi o koszt pokrycia dachowego z trzciny, zależny jest głównie od: poziomu trudności projektu, ilości okien i kominów, wykończeń oraz wielkości dachu. Nie ulega wątpliwości, że to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują niebanalnych rozwiązań, łączących w sobie zarówno wyjątkową estetykę (przykuwającą wzrok wszystkich), jak również trwałość i niskie koszty utrzymania czystości i nienagannego wyglądu.