Dlaczego warto wybrać profile elastyczne?

Sporym problemem w przypadku zdecydowanej większości obiektów przemysłowych wydaje się być minimalizacja skutków kolizji z wózkiem widłowym. Bez zastosowania właściwych zabezpieczeń dojść może w takiej sytuacji do uszkodzenia zarówno regałów, jak i maszyn transportowych. Aby tego uniknąć warto stosować odpowiednie elastyczne ochraniacze.

Elastyczne profile – kiedy się przydają?

Są one wyborem zdecydowanie lepszym niż te wykonane stalowe, które jeszcze jakiś czas temu były zdecydowanie najbardziej popularne. Przede wszystkim ich użycie nie będzie powodowało zwiększonego ryzyka uszkodzenia sprzętu transportowego. Profile takie są bowiem wyjątkowo elastyczne, co powoduje znacznie skuteczniejsze rozkładanie przez nie energii powstałej w wyniku uderzenia. Jednocześnie wykorzystanie do ich stworzenia elastycznych tworzyw powoduje, że zyskują one tak zwaną pamięć kształtu. Innymi słowy nawet po ich bardzo silnym uderzeniu, bardzo szybko powrócą do swojej pierwotnej formy. Dzięki temu można z nich zazwyczaj korzystać przez czas znacznie dłuższy niż z innych podobnych rozwiązań nie posiadających takich właśnie zalet. Jeżeli chodzi o to, jak wykonane są najlepsze profile elastyczne to zazwyczaj składać się one będą z trzech odrębnych warstw. Jedną będzie stanowić klej akrylowy, kolejną – rdzeń wykonany z pianki poliuretanowej, odpowiedzialny za większość cech typowych dla tego zabezpieczenia.

Warstwa kolejna to folia ochronna, która dodatkowo może mieć właściwości odblaskowe. Taki sposób budowy opisywanych ochraniaczy przekładać się będzie nie tylko na lepsze rozkładanie przez nie sił powstałych podczas kolizji. Okazują się być one rozwiązaniem ogólnie bardzo odpornym. Dzięki temu mogą zachowywać swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur, od – 40 do nawet + 100 stopni. Jednocześnie sposób ich wykonania przekłada się na możliwość znacznie prostszej ich obróbki, co jest możliwe nawet przy wykorzystaniu metody cięcia. Tym samym to jak zbudowane są takie profile można lepiej dopasować do specyfiki danego zakładu produkcyjnego, oraz sposobu organizacji w nim przestrzeni oraz pracy. Wykonane z pianki poliuretanowej ochraniacze stają się obecnie rozwiązaniem stosowanym coraz częściej w różnych zakładach przemysłowych oraz produkcyjnych. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najbardziej solidne oraz odporne. Jednocześnie użycie go do zabezpieczenia regałów, oraz innych elementów w magazynie nie doprowadzi do uszkodzenia wózków widłowych czy też innego sprzętu magazynowego. Będzie tak nawet w przypadku punktowych kolizji oraz zderzeń.