Urządzenia pozwalające na alternatywne ogrzewanie pomieszczeń znajdujących się w domu towarzyszą społeczeństwu od pierwszej połowy XX wieku. Dawne eksperymenty naukowe oraz wynalazki pozwoliły na zmianę ogólnego nastawienia względem alternatywnych źródeł cieplnych. Obecnie montaż takiego rozwiązania kojarzy się z małą inwestycją pozwalającą na generowanie zauważalnych oszczędności.
Zastosowanie nowoczesnych pomp ciepła?
Instalacje fotowoltaiczne to nie tylko darmowy prąd, to także generator energii potrzebnej do produkcji ciepła! Nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest oszczędność, szczególnie w chwili galopującej inflacji wywołanej obecną sytuacją na świecie. Klasyczne sposoby ogrzewania budynków mieszkalnych w ostatnich czasach są kosztowne, oczywiście w tym przypadku mowa jest o gazie oraz węglu. Podwyżki cen surowców z 2022 roku oraz nowelizacja ustawy o OZE skłoniły wielu prosumentów do zmiany źródła ogrzewania. Czas kryzysu charakteryzuje się pogorszeniem warunków finansowych, w związku z czym warto zastanowić się nad nowymi sposobami pozwalającymi na oszczędność. Świetnym rozwiązaniem tego problemu okazują się nowoczesne pompy ciepła Trójmiasto, tak jak i polskie górzyste tereny charakteryzują się dużą produkcją energii, mowa w tym przypadku o liczbach rzędu 1150 – 1200 kWh/m2 w skali roku.
Informacje te potwierdzają dane zawarte w analizie dostarczonej przez PVGIS. Duża ilość wyprodukowanej energii pozwala na zasilenie wielu urządzeń, m.in. pomp generujących ciepło. Nowoczesne rozwiązania o charakterystyce powietrze/woda pozwalają na bezkosztowe ogrzewanie domów jednorodzinnych oraz niewielkich biur, o ile wcześniej dachy wyposażono w instalację fotowoltaiczną. Należy pamiętać o tym, że ogrzewanie budynku przy pomocy klasycznych rozwiązań wiąże się z corocznymi kosztami opiewającymi na kwoty rzędu 4 – 6 tysięcy złotych. W przypadku pomp montowanych na gruncie koszty te nawet w przypadku braku paneli fotowoltaicznych są trzykrotnie niższe! Firmy zajmujące się montażem nowoczesnych rozwiązań ciepłowniczych oferują swoje usługi nie tylko w Trójmieście, można je znaleźć w każdym mieście. Nowoczesna technologia oferuje nowe możliwości oraz szanse na niwelację pewnych kosztów do niezbędnego minimum.
W przypadku pomp ciepła przewidywane są dofinansowania, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzyskał fundusze, które mają posłużyć na realizację programu „Moje Ciepło”. Pozwoli to na znaczne zmniejszenie kosztu inwestycji oraz da szansę na ekologiczną oszczędność wśród kolejnych rodzin.