sprawne piece kominkowe

Zakup pieca kominkowego

Choć własny kominek w domu jest doceniany przez wiele osób, przed jego montażem należy wszystko dokładnie zaplanować, aby system kominowy był całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. Oczywistym jest, że przeciętna osoba nie posiada żadnej wiedzy na temat montażu kominka, dlatego w tym celu musimy zawsze kontaktować się z profesjonalistami.

Warunki techniczne pieców kominkowych

sprawne piece kominkoweFirma usługowa powinna posiadać odpowiednie uprawnienia, pozwalające na instalację kominka. Zaś sprawne piece kominkowe muszą spełniać odpowiednie warunki techniczne. Zacznijmy od samego komina spalinowego. Aby był on bezpieczny w użytkowaniu, kominiarz powinien zwrócić uwagę, czy ciąg kanału dymowego posiada właściwe parametry – tj. między 10 a 30 Pa. Kolejnym warunkiem jest to, czy wysokość kanału przekracza 4 m. Jest to obowiązkowe, tak samo jak to, że komin musi być postawiony pionowo, a jedyne możliwe odchylenia to 30 st. na odcinku 2 m, jednak poleca się unikać nawet takich odchyleń. Komin powinien być też szczelny i wykonany z odpowiednich materiałów, odpornych na wysoką temperaturę i nadających się do stosowania w kontakcie z paliwami stałymi. Jeśli chodzi zaś o sam piec kominkowy, wybierzmy taki, który w całości składa się z podzespołów najwyższej jakości. W obudowie powinna znaleźć się płyta frontowa oraz portal.

sprawne piece kominkoweTe elementy mogą być wykonane z dowolnego materiału, jednak najczęściej stosuje się żeliwo lub kamień czy cegłę. Drewno jest tutaj rzadkością, jednak jeżeli instalator posiada odpowiednie umiejętności, może wykonać i takie wykończenie. Właściwie firmy zajmujące się budową pieców kominkowych, często zaznaczają, że pod względem wykończenia obudowy ozdobnej z chęcią spełnią wszystkie indywidualne życzenia każdego klienta. W przypadku paleniska nie mamy już tak wielu możliwości do wyboru – są bowiem tylko dwie jego wersje – palenisko otwarte lub zamknięte. Otwarte jest odpowiedzialne za spalanie niekontrolowane, zaś w przypadku paleniska zamkniętego, sami regulujemy spalanie – wystarczy że zmienimy ustawienia za pomocą systemu do regulacji, dzięki czemu do środka będzie dostarczana określona ilość powietrza, która zmieni przebieg procesu spalania.

Jak widać, stojąc przed kupnem pieca kominkowego, musimy podjać szereg decyzji, począwszy od wyboru najlepszej obudowy ozdobnej, która będzie pasowała do stylu pomieszczenia, gdzie umieścimy kominek, poprzez dobór najlepszego dla nas paleniska. Skupmy się na własnych oczekiwaniach i nie przejmujmy się montażem – i tak powierzymy go profesjonalistom, którzy na pewno znają się na rzeczy.